1. Anasayfa
 2. Ekosistem

Google’dan iş hayatınızı etkileyecek 6 tüyo

Google’dan iş hayatınızı etkileyecek 6 tüyo
0

Yönetim geçişinde düşünce değişimi gereklidir. Bireysel katkıda bulunan kişi yönetiminden, yöneticiye geçiş kolay olmuyor. Çoğu zaman birilerine şöyle böyle yapabilirsiniz diye anlatılan beceriler, sizi bir yönetici olarak etkili kılmaya yetmez. Ama bu konuda şanslıyız ki bu geçişi yıllarca araştırıp yeni yöneticilerin başarısının sırrını keşfetmemize yardımcı olan Google gibi kuruluşlarımız var…

Google, performans değerlendirmeleri, anketler ve üst düzey yöneticilik ödülleri ve tanınma teklifleri de dahil olmak üzere 10.000’den fazla yönetici gösterimini analiz eden bir iç araştırma olan Project Oxygen’i kullanarak son derece etkili yöneticilerin 6 alışkanlığını belirledi. Google, yeni keşfedilen bilgiyi patronlarına ve şimdi dünyaya duyurmak için bir yönetim eğitim atölyesi tasarladı.

Şirket, Google’ın insanların operasyonları konusundaki bakış açısını paylaşan bir kaynak olan Re: Work web sitesi aracılığıyla herkes için faydalı olabileceği umudunda bu eğitim sunumunu yayınladı.

Google’ın yöneticilerine uyguladığı bu altı temel özelliği hep birlikte inceleyelim:

1. Zihin ve değerler

Stanford Üniversitesi’nden psikoloji profesörü Dr. Carol Dweck araştırma yapan Google yöneticilerini büyüme zihniyetini geliştirmeye teşvik ediyor. Sabit bir zihniyetin (beceri ve yeteneklerin önceden belirlendiğine dair inanç) aksine, büyüme zihniyetine sahip kişiler, zekanın ekilebilir olduğuna inanmaktadırlar. Bu basit fikir; öğrenmek isteyen ve kendilerini başarmaya adayan, deneme konusunda istekli olan liderleri geliştirir. Sonuç olarakta performanslarında artış görülür.

Ayrıca, Google yöneticileri, değerleri belirlemeye ve yönetim tarzları içerisinde kullanmaya teşvik eder. Amaç, belirlenmiş değerleri dayatmak değil, liderleri, çalışmalarında kendi ahlaki değerlerini kullanabilmelerini sağlamaktır. Çünkü, yöneticiler zor kararlar vermek zorunda kalırlar. Bu yüzden belirsizlikle karşı karşıya kalındığında, değerler yöneticinin kurtuluş anahtarıdır.

2. Duygusal zeka (EI)

Per Daniel Goleman ve Richard Boyatzis (konunun uzmanları) EI; kendiniz ve başkalarındaki duyguları tanımanıza, anlamanıza ve bu bilinçliliği kazanarak ilişkilerinizi yönetmeniz için kullanabilmenizi sağlar. Başka bir deyişle, kendini fark etmenin artırılmış bir anlamı gibi dememiz mümkün.

Kendini bilen yöneticiler, daha iyi kararlar verir. Daha etkili iletişim kurarlar.

3. Yöneticiliğe geçiş

Google’ın yeni yönetici eğitim yardımcısı kılavuzuna bakarsanız, bazı ortak temaları fark edeceksiniz. Eğitmenler, yeni denetleyicileri geçiş zorluklarını ve hayal kırıklıklarını akranlarıyla paylaşmaya teşvik ederken aynı anda savunmasız ve dürüst olmanın da uygun olduğundan bahsederler.

Yöneticiler, hikayelerini anlatırken, diğerleri de uygulanabilir yeni stratejiler sunan tavsiye ve rehberlikle ilgilenirler. Tüm yöneticiler için yalnız olmadıklarını bilmeleri onlara iyi hissettirir. Önceki yöneticilerden zorluklarla karşılaştıklarında yardım alabileceklerini bilmek onlar için büyük bir anlam ifade eder.

4. Koçluk

Proje Oksijeni sayesinde, etkili yöneticilerin bir numaralı özelliğinin iyi bir koç oldukları ortaya çıkarıldı. Google, iyi koçluğu şu şekilde tanımlar:

 • Zamanında ve özel geri bildirim,
 • Motivasyon ve düşünceli bir şekilde geri bildirimde bulunma,
 • Bire bir iletişim biçimlerini karşılamak için düzenli bire bir toplantılar düzenleme,
 • Empatik “aktif” dinleme ,
 • Kendi zihniyetinizin ve çalışanın zihniyetinin bilincinde olmak,
 • Açık uçlu soruların bir çalışanın zekasını keşfetmek için kullanmak.

5. Geri bildirim

Yöneticiler, sözleri inşa etme veya yok etme gücüne sahiptir. Google, bu hassasiyetin bilincinde davranarak yöneticilerine, ekipleri arasında geri bildirim verirken tutarlı (önyargısız), pozitif (motivasyonal) ve olumsuz (gelişimsel) geri bildirimleri dengeleme konusunda dikkatli olması gerektiğini öğretir.

6. Karar verme

Google, kararların boşa çıkmadığından emin olmak için, yöneticilerin daha iyi kararlar almalarını sağlamak adına bir rutin oluşturmuştur. Bu rutin; soru sorma ve ifade etmeyi içerir:

 • Neyi çözüyorsun? (Kök nedeni belirleyin ve iletişim kurun.)
 • Neden önemli? (Diğer işletme hedeflerini destekliyor mu?)
 • Karar verici kim?
 • Karar nasıl verilecek?
 • İnsanlar, ne zaman bir kararı bekleyebilir? (Paydaşları döngü içinde tutun ve beklentileri yönetin.)

Ayrıca, Google, bilinçli kararlar alınmasını sağlamak için, yöneticilerin görüşlerini açıkça savunarak (bireysel görüşleri dile getiren, mantığı belirten ve veri sağlayan) görüşlerini başkalarının bakış açılarını sorgulayarak (arayanların görüşlerini açıkça savunarak, yöneticilerini fikirlerini yüksek sesle test etmeye ve geri bildirim toplamaya teşvik eder) ve ardından bir karar vermeden önce kapsamlı bir anlayışın sağlanması için yanıtların sentezlenmesini sağlar.

New York Times gazetesine göre, bu altı nitelik temel olarak görünse de, sonuçlar bir anlam ifade etmemektedir. Google ise programı uyguladıktan sonra başarısız olan yöneticilerinin yüzde 75’inde istatistiksel olarak önemli bir iyileşme olduğunu bildirmiştir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir