1. Anasayfa
  2. Rehber

Güçlü Liderlerin İyi İletişimci Olmalarının 8 Sırrı

Güçlü Liderlerin İyi İletişimci Olmalarının 8 Sırrı
0

Kimse mükemmel bir iletişimci olmadan mükemmel bir lider olamaz. Mükemmel liderler başkalarıyla bağlantı kurduğunda duygusal bir bağ kullanırlar daima. Bu tür insanların kullandığı kelimeler dinleyenlerin dünyasında geniş bir yer açar ve onlara ilham kaynağı olur.

Mükemmel iletişimciler bunun farkındadırlar ve ona göre hareket ederler. Ve bu yönlerini mesajlarını iletmek için kullanırlar. Böylece yaptıkları işin karşı tarafa olan yansımasını daha güçlü hale getirirler.

Kendi kitlelerini bilirler

Mükemmel liderler bağırma, çağırma kaygısı taşımazlar. Uzmanlık alanlarını gösterme sıkıntısı çekmezler. Egolarını tatmin etme, övünme gibi bir durumları olmaz. Tüm bunların yerine onlar genelde kitlenin ne duymak istediğine ve bunu nasıl en basit şekliyle onlara iletebileceklerine bakarlar. İnsanlara onlar için neyin önemli olduğu ve neyi bilmeleri gerektiğini de söylerler.

Beden dilini kullanmada uzmandırlar

Mükemmel iletişimciler insanların reaksiyonlarını kendi mesajları yoluyla taşırlar. İnsanların jest ve mimiklerinden çıkardıkları ipuçlarını hemen alıp kullanırlar. Çünkü bazen jest ve mimikler dışında bazı insanlardan elde edebilecekleri hiç bir ipucu yoktur. Bunun bir uzman gibi kullanan iletişimciler ihtiyaç olduğu durumlarda iletişimlerine yansıtırlar.

Dürüsttürler

En iyi liderler iletişimin etkili olabilmesi için dürüstlüğün bir zorunluluk olduğunun farkındadırlar. İnsanları yakınlaştırmak veya ayrıştırmak için gerçekleri birbirinden uzaklaştırmazlar. Liderler dürüst olmadıkları zaman, yarım ağızla konuşurlar ve her zaman bir endişe hali taşırlar. Dürüstlük, güven doğurur.

Otantiktirler

Mükemmel liderler başkası gibi olmaya çalışmazlar. Mark Zuckerberg, Facebook’u yatırımcılara tanıtırken bir kot pantolon ve tişört ile tanıtmıştı. Olduğunuz gibi davranmak mesajınızın cazibesini arttırır.

Özgüveni yüksek bir şekilde konuşurlar

Mükemmel liderler suskun, zayıf ve belirsiz olmazlar. Duruşları ile söylemleri birbirine bağlı kalır. Söyledikleri şeyler konusunda net olurlar. Konuştukları konulara direkt girerler.

Gruplara bir birey gibi hitap ederler

Liderler nadir olarak bireylere konuşma lüksüne sahip olurlar. Genelde miting alanlarında büyük kitlelere, konferanslarda belli gruplara veya toplantılarda insanlara konuşurlar. Ama onlar o kadar uzmandırlar ki bu kitlerlere bile seslenirken sanki her birine ayrı ayrı seslenip mesaj veriyormuş gibi konuşurlar. Mesajlarını her birine ayrı ayrı verirler.

Kulakları her zaman açıktır

Mükemmel liderler iletişimin iki yönlü olduğunu bilirler. Kendi söylediklerinden çok sokakta söylenene kulak verirler. Biri konuşurken bütün dikkatleri ile kulaklarını o kişiye verirler ve almaları gereken mesajı alıp sonradan bunu lehlerine kullanırlar.

Proaktif olurlar

Bu tarz liderler zamanın ne kadar kıymetli olduğunu bildikleri için zamnalarını hayatta boşa harcamazlar. Haklarında bir kötü haber veya dedikodu çıktığında daha bu olumsuz bir etki göstermeden hemen hazırlıklarını yaparlar ve o haberi itibarsızlaştırırlar. Hatta bu tarz şeyleri bazen lehlerine bile çevirip bundan fayda sağlarlar. (House of Cards dizisini izleyenler bu konuyla ilgili onlarca örnek hatırlarlar.)

Hepsi bir araya geldiğinde mükemmel liderlerin büyük kalabalıklardan sıyrıldığını, dürüst olduklarını, otantik olduklarını, dinlemeyi bildiklerini, iletişimde üstün olduklarını ve bunu değerlendirerek mükemmel lider olduklarını bilmek gerekir.

Başka ne tür şeylerin mükemmel bir liderde olması gerektiğine inanıyorsanız yorum kısmına fikirlerinizi yazabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir