1. Anasayfa
  2. Rehber

Güne Erken Başlamanın 4 Etkili Yolu: Uyku, Rutin, Güneş Işığı ve Egzersiz

Güne Erken Başlamanın 4 Etkili Yolu: Uyku, Rutin, Güneş Işığı ve Egzersiz
0

Çalışan kişiler için sabahları erken uyanmak çoğunlukla işkenceydir. Fakat erken uyanmak kendinize daha fazla zaman ayırmanın önemli yollarından biri. Daha önce “Başarıya ulaşanların yaşamlarındaki 7 rutin ” yazımızda bahsettiğimiz gibi güne erken başlamak başarıya ulaşanların altın kurallarından birisidir ve başarıya doğru atılan en büyük adımdır. Bu yazımızda ise güne nasıl erken başlayacağımızdan bahsedeceğiz.

İşte güne erken başlamanın 4 yolu :

  1. Yeterli uyku alarak dinlenmiş olun.

Uyku süresi kişiye göre farklılık gösterebileceği gibi aslında birçok kişi kaliteli bir uyku için kendisine gerekli zamanı ayıramıyor. Sabah uykunuzu almış bir şekilde uyanabilmek için yatmadan iki saat önce bir şeyler atıştırmaktan, egzersiz yapmaktan ya da bu süreci ekran karşısında geçirmekten kaçınmalısınız.

En önemlisi uyku öncesi kafeinli ürünler kullanmamaktır.Uyku sırasında ışığı minimize etmek daha sağlıklı bir uyku gerçekleşmesini sağlar Uykusuzluk, uyku apnesi gibi ciddi rahatsızlığı olan kişilerin ise tıbbi müdahaleye ihtiyacı olabilir.

  1. Sabah rutininizi hazırlayın ve bunu her gün tekrarlayın.

Sabah uyandığınızda alarmı kapatıp tekrar uyumanız ya da vaktinizi arkadaşlarınızın Facebook, Twitter bildirimleriyle geçiriyor olmanız günün en değerli zamanını kaybetmenize neden olur.

Kendinize günlük sağlıklı sabah rutinleri belirlemelisiniz, sağlıklı bir kahvaltı hazırlayabilir ya da her sabah güne bir bardak bitki çayıyla başlayabilirsiniz. Bu rutinler vücudunuzu dinç tutarak gün boyu verimli şekilde çalışmanızı sağlar.

  1. Öğleden önce listesi

Eğer kendinize öğleden önce listesi oluşturabilirseniz, akşam yapmanız gereken birçok işi günün ilk kısmında halletmiş olursunuz ve akşam kendinize, uykunuza ayıracak zamanınız kalmış olur. Bunun sayesinde sabahları erken uyanabilirsiniz ve bu bir döngü içerisinde ilerlemiş olur.Birçok kişi ofise uykulu gelirken, erken uyanan birisi olduğunuz için daha dinç olur ve birçok işinizi halletmiş olarak ofise ulaşırsınız.  Bununla beraber ofiste ofiste çalışmaya nereden başlayacağınızı bilirsiniz.

  1. Gece duşu

Özellikle Kore gibi Asya ülkelerinde sabahları duş almak tam bir zaman kaybı olarak görülüyor. Çünkü onlara göre günün ilk saatlerinde halledilmesi gereken birçok önemli iş bulunuyor.duşunuzu akşamdan alıyor olmanız, size sabah saatlerinde büyük oranda zaman tasarrufu sağlayacaktır. Ayrıca akşam alınan duş sizi uykuya hazır hale getirerek daha kaliteli bir uyku geçirmenizi sağlayacaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir