1. Anasayfa
  2. Ekosistem

İş Dışında Kendinize Zaman Ayırmanız İçin 5 Etkili İpucu ve Öneri

İş Dışında Kendinize Zaman Ayırmanız İçin 5 Etkili İpucu ve Öneri
0

İşlerimizi tamamlayabilmek için bir gün içerisinde kaç saate ihtiyacımız oluyor? Ülkemizde günlük çalışma süresinin 8 saatin üzerinde çalışılmasının normal karşılandığını göz önünde bulundurursak, bu yüksek çalışma saatlerinde kendimize çokta fazla zaman ayıramıyoruz. Peki işlerimizi nasıl erken bitirip eve iş götürmeyeceğiz?

İşlerimizi erken bitirmek ve kendimize zaman ayırabilmek için yapılması gereken 5 basit ipucu :

Erken saatlerde uyanın

Gerçekten tüm işlerinizi zamanında halletmek istiyorsanız, erken uyanıp günün aslında ne kadar uzun olduğunu görmelisiniz.  Size önerim, kendinize uyanma saati olarak 5.30 – 6.30 arası bir zaman seçmeniz. Eğer sabah rutinleriniz uzun sürüyorsa bunu daha erken saatlere çekebilirsiniz.

Egzersiz yapın

Her sabah yapılan ufak egzersizler, daha iyi düşünmenizi ve verimli bir gün geçirmenizi sağlıyor. Sabahları yapılan kısa bir yürüyüş daha enerjik ve hızlı olmanızı aynı zamanda daha hızlı düşünmenizi sağlayacaktır.

Karar vermek için 60 saniye ayırın

Bazen karar vermek çok karmaşık olur ve sizi bilinmezliğe sürükler.  Karar verme durumunda olduğunuzda eğer güçlük çekiyorsanız kendinize bir dakika süre tanıyın. Bu süre içinde verdiğiniz karar size hem daha iyi sonuçlar getirecek hem de çok fazla düşünerek zaman kaybetmenizi önleyecektir.

İş çıkışı masanızı düzenleyin

Her gün masanızın üzerine birçok dikkat dağıtıcı unsur ekleniyor. Yeni dosyalar, yeni notlar ve en önemlisi küçük not kağıtları. Örneğin bilgisayarınızın yanına yapıştırdığınız yapışkanlı notlar,  “ Dosyalar imzalanacak” , “ Selda Hanım aranacak ! “. Bu tür notları, halledildiği anda kaldırmalısınız. Her gün masanızı toparlayarak, kendinize yeni ve temiz çalışma alanı oluşturabilirsiniz.

Ertesi gününüzü planlayın

Her akşam, bir sonraki gün yapacaklarınızın listesini oluşturmalısınız. İşlerinizi planladığınız takdirde daha verimli çalışabilir işlerinizin daha kısa sürede hallolacağını farkedebilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir