1. Anasayfa
  2. Ekosistem

İş Ortamında Daha Güçlü Bir Sinerji için 4 Adımda Yol Haritası

İş Ortamında Daha Güçlü Bir Sinerji için 4 Adımda Yol Haritası
0

Center for Management Organization Effectiveness’in yaptığı araştırmadan yola çıkarak 4 soruyla nasıl güçlü bir iş ortamı sağlanabiliri sizler için derledik.

Bir liderde bulunması gereken en önemli nitelikler nelerdir?

Liderlerde bulunması arzulanan en önemli özellikler ileriyi düşünebilmesi ve stratejik olabilmesidir. Gelecek planlaması olmadan ne lider ne de çalışanları ilerleyebilir. Stratejik plan ve ileri görüş çalışanların rahat ve kendini güvende hissetmesini sağlıyor.

Ayrıca çalışanlar liderlerinde dürüstlük, motivasyon ve ilham arıyor. Liderin öncelikle dürüst ve stratejisi çalışanlar tarafından biliniyor olması gerekiyor. Ardından ilham ve onları ileriye dönük güçlendirebilmek için motivasyon gerekiyor.

Kaynak: CMOE

Şirketin başarısını etkileyen en önemli şey nedir?

Başarılı bir takım başarılı takım üyelerine bağlıdır. Başarılı bireyler kendi başarılarını zamanla arttırırken takım arkadaşlarını etkileyerek öğrenmelerine, olumlu davranışlarına ve verimli çalışmalarına destek olur.

Bu bireylerin diğerlerine yardımcı olabilmeleri için öncelikle onların şirketin vizyonunu tam olarak anladıklarından emin olması gerekir ve bu vizyonda nerede yer aldıklarını öğretmesi gerekir.

Başarılı bir ekibin en önemli özelliği nedir?

İletişim kopukluğu birçok çalışanın takım çalışmalarında karşılaştığı bir sorundur. İletişim kopukluğu; sadece gönderenin bilgiyi yanlış göndermesinden dolayı değil, alıcının da bilgiyi yeteri kadar anlamadan alıyor olmasından kaynaklanır.

İş hayatında mutlu olabilmek için; iletişim sırasında anlattığınızın açık olduğundan ve tüm alıcılar tarafından anlaşıldığından emin olun. Anlatmak istediklerinizde en küçük bir karışıklık varsa emin olun karşı taraf bunu yanlış anlamak için oradadır. Daha fazla doğru iletişim ve güven olduğu takdirde, takım ruhu oluşur ve daha kolay organize olunur.

Çalışanlara karşı sergilenecek en iyi davranış biçimleri nelerdir?

Çalışanların size karşı saygı ve güvenini arttıracak birkaç unsurdan bahsedebiliriz.

Saygı ile çalışanların sorunlarına çözüm bulabilmek onlar için yararlı olacak ve size olan saygılarını arttıracaktır. Onlara güvenmek, kendi görevleri çerçevesinde onlara özgürlük tanımak onların motivasyonunu arttıracaktır.

Olumlu bir çalışma ortamı da onların geleceğe daha güvenle bakmalarını sağlar. Geçmiş hata ve başarısızlıklardan dolayı suçlanmamaları onların hatalarını fark edip ders çıkarmalarını sağlayacaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir