1. Anasayfa
  2. Yaşam

İş Ortamında Yapılmaması Gereken Konuşmalar: Yeni Tanıştığınız Kişilerle Olası Tuzaklar

İş Ortamında Yapılmaması Gereken Konuşmalar: Yeni Tanıştığınız Kişilerle Olası Tuzaklar
0

İş hayatında, ilk kez tanıştığınız insanlarla olduğu kadar iş yaptığınız insanlarla da belirli kurallar çerçevesinde ilişki kurmak gerekir. İş dünyası sanıldığı kadar soğuk ve ciddi olmadığı gibi samimi bir ortam kadar da samimi değil. Bu nedenle ilişkiler de bıçak sırtında bir dengede ilerler. Bu dengeleri sağlamak için işinizi yaparken olduğu kadar insan ilişkilerinde de profesyonel olmanız gerekebilir.

İş hayatında ilişkilerin belirli bir seviyede tutulması gerektiği fikrinin şirket kültürü olarak yerleşmiş olması da önemli bir detaydır. Şirket olarak bir toplantıda yeni bağlantılar kurmak istiyorsanız işte bu toplantılarda yeni tanıştığınız kişilerle diyaloglarınızda yer almaması gereken cümleler.

“Ne kadar kazanıyorsun?”

Bunun, çok samimi olmadıkça arkadaşlar arasında bile tartışılmaması gereken çok kişisel bir konu olduğunu unutmayın. Bu diyalog aynı zamanda karşınızdaki kişiyle yarışıyormuş gibi görünmenize de neden olabilir. Hatta iş yapmayı planladığınız kişi parayla ilgili sorununuz olduğu algısını bile oluşturabilir.

“İnançlı mısın?”

Birlikte çalışacağınız kişinin ne sıklıkla ibadet ettiği veya hangi inanca mensup olduğu üzerinde durulmaması gereken hassas konular arasındadır. Unutmayın ki işinizi büyütmek gibi hedefleriniz varsa bu çok farklı milletlerden, dillerden, dinlerden, ırklardan ve mezheplerden insanlarla çalışacağınız anlamına gelir.

Bu noktada çalıştığınız kişilerin de insan olduğu unutulmamalı ve bu noktada kimsenin dini görüşüne müdahale edilmemelidir, her şeyden önce bu zaten kimseyi ilgilendirmez.

“Yakında boşanıyorum”

Özel hayatınızdaki ilişkilerinizle ilgili detaylar ve bu detayların görüşmenizin amacıymış gibi uzatılması, insanların sizi özel hayatında sorun yaşayan biri olarak algılamasına neden olabilir.

“Hamile misin? Tebrikler”

İş hayatının sadece erkeklerden ibaret olmadığı aşikar. Profesyonel ortamlarda kadınların hassas olduğu kilo, yaş gibi konularda diyaloga girmemek de dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır.

“Benim şirketimin senin şirketinden daha iyi olduğunu düşünüyor musun?”

Bu tür karşılaştırmalar yapmak, rekabet ortamında bile yanlış anlaşılmalara yol açabilir. İş hayatında her şirketin kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Kendi şirketinizi övmek yerine işletmenizin güçlü yönleri hakkında bilgi verebilirsiniz.

“Bir iş teklifi daha aldım, sizinle çalışmak yerine kabul edeyim mi?”

Bu tür ifadeler, işbirliği yapacağınız kişide bir güvensizlik duygusu yaratabilir. Başka bir iş teklifi aldıysanız, bunu açıklamadan önce iyi bir düşünce sürecinden geçmeniz gerekir. Ayrıca iş teklifleri arasında kaldığınızda doğru kararı verebilmek için detaylı bir araştırma yapmanız gerekiyor.

“Bu işte ne kadar çalışmalıyım?”

Bu tür sorular sabırsız veya tutarsız biri olarak algılanmanıza neden olabilir. İşe başlamadan önce çalışma saatleri, çalışma koşulları ve beklentileri hakkında detaylı bilgi almanız gerekmektedir. Bundan sonraki süreçte performansınıza ve işletmenin ihtiyaçlarına göre çalışma sürenizi belirlemeniz daha doğru olacaktır.

“Bana böyle yalan söyler misin?”

Bu tür sözler karşınızdaki kişinin size olan güvenini kaybetmesine neden olabilir. Yalan söylemek veya yalanı teşvik etmek iş hayatında kabul edilemez bir davranıştır. Her zaman dürüst ve açık olmak, iş anlaşmalarında güveni sürdürmek için önemlidir.

“Senin hakkında kötü şeyler duydum, değil mi?”

Bu tür açıklamalar dedikoduya neden olabilir ve iş ilişkilerini olumsuz etkileyebilir. İş hayatında, doğrulanmamış bilgilerin iletilmesi veya başkalarını karalamanın ciddi sonuçları olabilir. İş ilişkilerinde olumlu bir izlenim bırakmak için her zaman doğrulanmış bilgileri iletmek önemlidir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir