1. Anasayfa
  2. Liderlik

Jeff Bezos’un Kurumsal Bilince Katkıda Bulunacağını Tavsiye Ettiği Kitaplar

Jeff Bezos’un Kurumsal Bilince Katkıda Bulunacağını Tavsiye Ettiği Kitaplar
0

Jeff Bezos, dünyanın en zengin insanlarından biri ve Amazon’un kurucusu ve CEO’sudur. İş hayatında başarılı olmak için okumanın önemini vurgulayan Bezos, kendisi de birçok kitap okuyor ve okumayı öneriyor.

İşte Jeff Bezos’un önerdiği 5 kitap:

1- Kazuo Ishiguro’nun “Günden Kalanlar” adlı romanıdır.

Bu kitap, Darlington Malikanesi’nin kahyası Stevens efendinin hikayesini anlatır ve Lord Darlington’ın yaptığı politik hatalar sonucunda kendi hayatını sorgulamaya başlamasını konu alır.

2- Nassim Nicolas Taleb’in “Siyah Kuğu: Olasılıksız Görünenin Etkisi” adlı kitabıdır.

Kitapta, olasılıksız görünen ve insan hayatını derinden etkileyen durumlar için “Siyah Kuğu” kavramı kullanılır. Taleb, dinlerin doğuşundan günlük yaşamımızdaki olayların arkasında siyah kuğuların gizlendiğini anlatır.

3- Alan C. Greenberg’in “Yöneticiden Kısa Notlar” adlı kitabıdır.

Bu kitap, Bear Sterns’ın eski yöneticisi Greenberg’in çalışanlarına yolladığı kısa iş notlarının derlemesidir. Bezos, Greenberg’in alçakgönüllü ve sade yönetim tarzının geleceğin yönetici adaylarına örnek olabileceğini düşünmektedir.

4- Frederick P. Brooks’un “The Mythical Man-Month” adlı kitabıdır.

Bu kitap, takım çalışmasının bilgisayar mühendisliği ve programlama gibi alanlarda ne kadar önemli olduğunu somut örneklerle gösterir. Kitap, her programcının bildiği “gecikmiş bir projeye insan gücü eklemek projeyi daha da geciktirir” durumunu anlatır.

5-  Sam Walton’un “Sam Walton: Made in America” adlı otobiyografisidir.

Walton, Wal-Mart’ın kurucusudur ve perakendecilik alanında önemli sırlar vermektedir. Bezos, Walton’ın “doğruyu bulmak için pek çok şey denemek ve yanlışlar yapmak gerektiği” görüşünün, Amazon’un da kurumsal değerleri arasında yer aldığını vurgulamaktadır.

Jeff Bezos’un kurumsal bilince katkıda bulunacağına inandığı bu beş kitap, iş dünyasında başarılı olmak isteyen herkesin okuması gereken kitaplardan birkaçıdır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir