1. Anasayfa
 2. Rehber

İş Saatin’de Verimli Çalışmak için Yapılması Gerekenler

İş Saatin’de Verimli Çalışmak için Yapılması Gerekenler
0

Bazen, işler bir türlü bitmez ve saatler yetmez bize. Günün daha uzun olmasını isteriz. Maalesef, zaman kontrol edebileceğimiz bir şey değil. Kontrol edebildiğimiz şey, verimliliğimiz, üretkenliğimizdir. Gün içinde zamanı nasıl kullandığımız konusunda ihtiyatlı olmamız daha çok iş yapmamıza yardımcı olur. Erken uyanmak, meditasyon yapmak, yapılacaklar listesi oluşturmak gibi onlarca şey vardır.

Gün içindeki zamanı daha verimli geçirmek için size yardımcı olabilecek bazı ipuçlarına değineceğim.

 • Bir saat erkenden uyanın

Kendinizi sabah insanı diye tanımlamıyorsanız bile bu saatten sonra deneyebilirsiniz. Alarmı bir saat öncesine ayarladığınızda (tabi erteleme butonuna basmamanız gerek) başkaları tarafından müdahale edilmemiş temiz ekstra 1 saate daha sahip olmuş olacaksınız. Huzurlu çalışma zamanı…

Birçok araştırma erken kalkmanın verimlilik ve başarıya pozitif etkisinin olduğunu kanıtlamıştır. Erken kalkan yol alır sözünü unutmayalım.

 • Günlük, yapılacaklar listesi oluşturun

Gerçekçi ve günlük bir yapılacaklar listesi oluşturup listenin üstesinden gelin. Basit tutun. İşleriniz saatlerce sürecek işler olmasın. Çamaşırlarınızı makinaya bile atmanız gerekiyorsa listeye koyun.

Bu küçük görevler sizin daha çok iş yapmanızın yanında ileride daha büyük hedefler için de bir basamak olacaktır.

 • Masanızı düzenleyin, gereksiz şeyleri kaldırın

Eskilerin de söylediği gibi “gözden ırak olan gönülden de ırak olur”. Odaklanmak için doğru bir söz diyebiliriz. İşe başlamadan 15 dakika önce masanızı temizleyip gereksiz şeyleri ortadan kaldırdığınız zaman hem odak sorunu ortadan kalkmış olur hem de dikkat dağıtacak şeyler minimuma düşürülmüş olur. İhtiyacın olmayanlar çöpe olanlar ise dosyaya konulup dolaba kaldırılabilir.

 • Sabah, egzersiz yapın

Kısa bir yürüyüş veya sabah yogası hiç fena olmaz. Sabah egzersizi daha iyi bir moda girmenize yardımcı olur ve üretkenlik seviyenizi arttırır.

 • Bir sistem kurun

Sistemli olmak daha rahat organize olmanızı sağlar ve bitirmeniz gereken iş veya projelerin daha açık bir şekilde ilerlemesini sağlar. Daha anlaşılır, odaklanmış ve kontrol edilebilir bir duruma gelir işler. Neyin önemli olduğunu bu sistem sayesinde kolayca öğrenebilirsiniz.

 • “Hayır” demeye başlamalısınız

Bazen söylenmesi en zor kelimedir “hayır” kelimesi. Ama söylenmesinde de bir sakınca olmamakla birlikte bazen hayat kurtarır. İnsanların beklentilerinin üstesinden gelmek önemli bir mevzudur. Bir şeyleri aldıktan sonra 100 katını geri verecekseniz almayın daha iyi.

 • Yeteri kadar uyuyun

Belki bu başlık sizi şaşırtacak ama yeteri kadar uyuyan çok az insan var. Amerikan Ulusal Uyku Kuruluşuna göre yetişkinlerin ortalama 7 ile 9 saat kadar uyku uyuması gerekmektedir. Siz bu kadar uyuyor musunuz?

Yatağa daha erken geçmek sizin için daha faydalı olacaktır.

 • Sosyal medyayı kapatın

Sosyal medyanın koşuşturmacasını takip etmeyi bırakın ve elinizdeki işe odaklanın. Facebook, Instagram veya Twitter’da dolanmak sadece dikkatinizi dağıtacaktır.

 • Kulaklığınız daima kulağınızda olsun

Müzik dinlemiyorsanız bile kulaklığınız kulağınızda olsun. Kulaklığı kulağınızda gören kişiler sizi daha az rahatsız edecektir. Böylece işinizden alıkoymalar daha az olacaktır.

 • Gereksiz toplantıları eleyin

Yüz yüze iletişim son derece önemlidir ama bazen sonu gelmeyen toplantılar sadece zaman kaybı olabiliyor. Bir toplantı ayarlandığı zaman bunun gerçekten gerekli olup olmadığına bakın ve ona göre planlamanızı yapın.

Toplantılara genelde zaman koyun aksi takdirde yarım gününüze mal olabiliyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir