1. Anasayfa
  2. Rehber

Platform Oluşturma ve İçerik Stratejisi -İçeriğinizle Kitlenizi Etkileyin

Platform Oluşturma ve İçerik Stratejisi -İçeriğinizle Kitlenizi Etkileyin
0

Platform terimi, mesajınızı duymak isteyen kişilere ulaşma yeteneğinizi tanımlamak için kullanılır. Konuşmalarda ve iş dünyasında sıkça kullanılan bir kavramdır. Platformunuz, markanızı, güvenilirliğinizi ve fikri mülkiyetinizi yansıtır. Platform, fikirlerin, etkinliğin ve gelirin kesiştiği bir alanda var olur.

Platform neden bu kadar önemlidir? Medya dünyasında temel bir gerçeği kabul ediyoruz: Talebin çokluğuna karşın içeriğin kısıtlı olması. Mesajınıza ulaşmaya çalıştığınız kişiyi düşünün. Bu kişi genellikle sizin gibi geniş bir platformda yer alan birçok kişiye maruz kalır. Her yıl yüz binlerce kitap yayınlandığını unutmayın; okuyucunuzun aynı zamanda blog yazarlarından, televizyon kişiliklerinden, dergi sahiplerinden, YouTube ve Netflix gibi platformlardan etkilendiğini farkedin.

Örneğin, girişimci Gary Vaynerchuk birçok programda yer aldı, Ellen’den NPR’ye ve CNN’e kadar. New York Times ve Wall Street Journal’da en çok satanlar listesine girdi ve bir milyondan fazla takipçisi bulunan Twitter’da aktiftir. Kendi ailesine ait şarap üretim tesisinin yıllık geliri 3 milyon dolarken, Vaynerchuk bu süre içinde bunu 45 milyon dolara çıkardı. Vaynerchuk, tek bir işe odaklanan biri değildir, aksine birçok işle meşguldür. Kendisine “Vayniacks” adını veren bir hayran kitlesi bulunmaktadır.

Değerli içerikler oluşturmak ve ilgi çekmek için üç faktöre ihtiyaç vardır. İlk olarak, tutkulu olduğunuz bir konuya odaklanmanız ve kitleyi ve ihtiyaçlarını belirlemeniz gerekmektedir. Ardından, bu tutkuyu hedef kitleye uygun içeriklere dönüştürmeniz gerekmektedir.

  • Kendi tutkunuzu bulun ve bu konuyla ilgili içerik oluşturmaya başlayın.
  • Bilginiz ışığında yazmaya devam edin ve bilgiyi derinleştirirken okuyucularınızı kaybetmeyin.
  • Kısa ve uzun vadeli hedefler belirleyin ve içeriği kimin oluşturacağına karar verin.

Kendi içeriğinizi mi oluşturmak istersiniz yoksa çalışanlarınız mı sizin düşüncelerinizi yansıtan içerikler oluşturacak? Bu sorulara verdiğiniz cevap, bir platform oluşturup oluşturmayacağınıza (veya işletmeniz olup olmadığına) bağlıdır. Kişisel bir platform geliştiriyorsanız, hayranlarınızın sizin kişisel asistanınızla değil gerçek bir kişiyle etkileşimde olduğunu hissetmeleri önemlidir.

Bir içerik stratejisi belirleyin.

İçeriğinizi nasıl sunacaksınız? Blog, video, sunumlar, web seminerleri, makaleler veya bir kitap mı? Bu yöntemlerin karışımı, içeriğinizi en etkili şekilde sunmanın genellikle en iyi yoludur. Hangi yöntemlerin kitlenizin en iyi şekilde yanıt verdiğini not alın. Onlar nasıl öğrenmeyi tercih ediyorlar? İçeriğinizi iletmek için en iyi yöntem nedir?

İçeriğinizin kitlenizin ihtiyaçlarına uygun olduğunu iki kez kontrol edin.

Onlar kimlerdir? Ne iş yapıyorlar? Hangi mücadelelerle karşı karşıyalar? Neleri önemsiyorlar ve hangi kaynakları takip ediyorlar? Rakiplerinizin neler sunduğunu bilmek de oldukça önemlidir. Kendinizi farklılaştırarak sahada boş bir alan yaratarak dikkat çekmeye odaklanmalısınız.

Yeni içerik oluşturmak için bir düzen planı hazırlayın.

Bir program oluşturun ve ona bağlı kalın. İçeriğinizin tutarlı olmasını sağlamak için bir yayın takvimi oluşturun. İçerik Pazarlama Enstitüsü, bir yayın takvimi oluşturmak için bir kılavuz sunar. Bu takvim, içeriğinizi takip etmenizin yanı sıra farklı hedeflere uygun içeriklerinizi düşünmenize de yardımcı olur.

Alanınızdaki yeni gelişmeleri takip edin.

Artık bir uzman olarak kabul edildiğiniz için, güncel kalmak önemlidir. Kitlenizin yeni bilgi ve fikirler için size güvenebileceğini bilmeleri gerekmektedir… Aksi takdirde, alanınızdaki bir sonraki uzmana yer açmış olursunuz.

Harika içerikler, iyi fikirlerin, tutkunun ve kitlenin birlikte çalışmasıyla elde edilir. Örneğin, Vaynerchuk, dinleyicilerinin ihtiyaç duyduğu benzersiz bir video deneyimiyle şarap hakkında konuştu. Her şeyden önce, otantikti ve samimi bir iletişim kurdu. Çünkü güçlü bir platform oluşturmak için yeterli zamanı yoktu. Kendiniz olun ve sizi diğerlerinden farklı kılan özelliklerinizi öne çıkarın!

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir