KOSGEB, 13 Bin Kadın Girişimciye Destek Sağlıyor
0

KOSGEB, Kadın Girişimcileri Destekliyor: Geçtiğimiz yıl 12.811 kadın girişimciye sağlanan desteklerin ardından bu yıl 13.000 kadına benzer destekler verileceğini duyurdu.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), girişimcilik destekleri alanında kadın girişimcilerin payını artırmaya yönelik önemli adımlar atmaya devam ediyor. Başkanlık tarafından yapılan açıklamada, 2023 yılında toplam girişimcilik desteklerinin yüzde 29.5’lik bir kısmının kadınlara ayrılacağı belirtildi. Geçtiğimiz yıl 12.811 kadın girişimciye sağlanan desteklerin ardından bu yıl 13.000 kadına benzer desteklerin verileceği hedefleniyor. Ayrıca, 168.000 kişinin girişimcilik eğitimlerine katılım belgesi alması planlanırken, bu sayının 70.000’inin kadınlardan oluşması öngörülüyor.

KOSGEB, finansman alanında da işletmeleri desteklemek için önemli çalışmalar yürütmekte. 2023 yılında 34.325 girişimcinin finansal destek almasını hedefleyen başkanlık, ayrıca 4.500 işletmeye de finansman sağlanmasını planlıyor. Tüm bu desteklerin bir araya gelmesiyle KOSGEB’in 2023 yılında sağlayacağı kredi hacmi ise 360 milyon TL olarak açıklandı. KOSGEB ayrıca, bu yıl 45 yerli ürünün de destek kapsamına alındığını duyurdu.

KOSGEB’in kadın girişimcilerin güçlenmesini hedefleyen bu desteklerle, iş dünyasında cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına önemli bir katkıda bulunması bekleniyor. Başkanlık, kadın girişimcilerin iş hayatında daha fazla söz sahibi olmaları ve başarılı işletmeler kurmaları için desteklerini sürdürmeye devam edeceğini vurguladı.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir