1. Anasayfa
  2. Ekosistem

LinkedIn’in 2003’ten 2015’e Yolculuğu

LinkedIn’in 2003’ten 2015’e Yolculuğu
0

2003’te kurulan LinkedIn, ilk yıllarında arzu ettiği başarıyı tam anlamıyla yakalayamadı. Fakat bugünse, dünyanın en büyük profesyonel ağı oluşuyla ve akıl almaz gelirleriyle hem ülkemizde hem de dünyada kendine önemli bir yer edindi.

LinkedIn geçtiğimiz ay içinde, 1.5 Milyar Dolar değerlemeyle Lynda.com’u satın aldı. 1995 yılında evli bir çift tarafından kurulan Lynda.com, birçok farklı kategori üzerinden yüz binlerce çevrim içi eğitim imkanı sağlıyor. LinkedIn’in bu satın almayla birlikte, ilerleyen günlerde kullanıcılarına çevrimiçi eğitimler sunacağı neredeyse kesin gibi görünüyor. Bu haliyle bile, büyük başarılara imza atmış olan LinkedIn’in sunacağı eğitimlerle birlikte nasıl bir noktaya geleceğini tahmin etmek gerçekten çok zor.

Geçtiğimiz ay içerisinde, Refresh.io’yu satın alarak da, ‘Connected’ uygulamasını güçlendirmeyi hedeflemişti. Ve tüm bunların yanında, ülkemizde yeteri kadar yaygın olmasa bile, LinkedIn’in InMail servisi, yavaş yavaş standart e-Posta’ların yerini almaya başlıyor. LinkedIn’i başarılı yapan strateji tam olarak da bu satın almayla kendini doğrular nitelikte. 2006’da yalnız 20 Milyon görüntülemeye sahip olan sosyal ağ, her geçen gün sunduğu hizmetlerle, alanını domine etmeye başlamıştı.

LinkedIn’in temel hedefi, profesyonel bir ağda bulunan insanların ihtiyaç duyduğu hizmetleri tek bir bayrak altında toplayabilmek oldu. 2012 yılında, belirlediği kitlesel iletişim sağlayabilecek isimleri “Influencer” programı altında LinkedIn’de makale yazmaya davet etti. Büyük etki yaratan bu atılımı, ilerleyen dönemde ise, tüm kullanıcılarına açarak, mesleki makalelerin önemli kısmını buraya taşımayı başardı. LinkedIn yöneticisi Daniel Roth, bu hamleyi, LinkedIn’in “İnternetin en güçlü mesleki gazetesi” haline gelmesi olarak tanımlıyor.

Bir girişimin başarısındaki istikrarın bağlı olduğu en önemli nokta, bugünü değil, geleceği elinde tutabilmesidir. Ancak bu perspektifi yakalayan ve daima koruyabilen girişimler başarılarını sürdürülebilir kılar.

LinkedIn: Dünya İş Hayatının Merkezi Olma Yolunda

İş dünyasının en büyük sosyal medya platformlarından biri olan LinkedIn, yaklaşık 3 milyar kişinin bir profiline sahip olması hedefiyle yola çıkmıştır. Bu hedefin yanı sıra, tüm dünya şirketleri için bir LinkedIn profili oluşturulması ve iş tekliflerinin bu platform üzerinden yapılması gibi hedefler de bulunmaktadır. Bununla birlikte, profil sahiplerinin kabiliyetlerinin gerçekçi bir şekilde yer alması ve eğitim kurumlarının sundukları hizmetleri LinkedIn üzerinden göstermesi de hedefler arasındadır.

Üyelerin kendilerini geliştirebilecekleri içeriklere kolayca erişmelerini ve ekonomi, çalışma ve entellektüel çevre için bir başkent haline gelmeyi hedeflemektedir. Tüm bu hedefler için gerekli altyapı inşa edildiğine dair güvence verilmektedir.

LinkedIn’in yaptığı hamleler göz önünde bulundurulduğunda, bu hedeflerin gerçekleşmesi oldukça mümkündür. LinkedIn, iş dünyasında çok önemli bir yere sahip olmuş ve sürekli olarak kendini geliştirmektedir. Bu nedenle, LinkedIn’in dünya iş hayatının merkezi olma hedefine ulaşması için gereken doğru hamlelerin ve zamanın geldiğine inanılmaktadır.

İşte LinkedIn’in yıllar içinde kat ettiği yol;

2003: Kurucu Reid Hoffman, PayPal ve SocialNet’teki arkadaşlarıyla projeyi başlatmış. Büyüme yavaş olsa da ümit vadedici noktadaydı.

2004: Gruplar özelliği sunuldu. Ki bu özellik hala LinkedIn’in en çok kullanılan özelliklerinden birisi.

2006: Şirket kar etmeye başladı. Aynı dönem içerisinde, ‘Referans sistemi’ ve ‘Tanıyor olabileceğiniz kişiler’ gibi özellikler sunuldu.

2008: İlk uluslarası ofis Londra’da açılmış ve sitenin İspanyolca ve Fransızca versiyonları yayına girdi.

2009: Jeff Weiner göreve başladıve üye sayısı 50 Milyon hedefine bu dönemde ulaştı.

2010: LinkedIn 90 Milyon üyeye yaklaşırken, 1000 çalışanı ve dünyanın farklı yerlerinde 10 farklı ofisiyle hizmet vermeye başladı

2011: LinkedIn halka açılmış ve aynı yıl içerisinde Obama’nın da katıldığı bir söyleşi düzenlendi.

2012: LinkedIn SlideShare’i 119 Milyon Dolarlık bir değerlemeyle bünyesine katmış ve Yayıncı ‘Publisher’ özelliğini devreye soktu.

2013: 10. yılında 225 Milyon üyeye ulaşmayı başardı.

2014: LinkedIn, Basitleştirilmiş Çince arayüzüyle yayına girmiş ve Yayıncı özelliği tüm üyeler için aktif hale getirdi.

2015: Bugüne kadar ki en büyük satın almasını yaparak, Lynda.com’u 1.5 Milyar Dolar ödeyerek satın aldı.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir