1. Anasayfa
  2. Rehber

McDonald’s’tan Öğrenebileceğiniz 7 Başarılı İş Stratejisi

McDonald’s’tan Öğrenebileceğiniz 7 Başarılı İş Stratejisi
0

1955 yılında Ray Kroc, Richard ve Maurice McDonals franchise sistemi ile burger firmasının dev şirkete dönüşüp 119 ülkede toplamda 35.000 mağazaya ulaşması beklenilmiyordu. Aslında McDonald’s bu başarısıyla yeni bir iş modeli doğurmuş oldu.

İşte McDonald’s firmasının bu denli başarılı olmasını sağlayarak global bir şirkete dönüşmesini sağlayan ve diğer şirketlere rehber olabilecek iş modelini oluşturan 7 şey:

Standartları oluşturun

Dünyanın hangi ülkesinde olursanız olun herhangi bir McDonald’s mağazasına girdiğinizde aynı bina tasarımın yemek menülerine kadar her şeyin aynı olduğunu görürsünüz. 1961 yılında Ray Kroc Hamburger Üniversiteleri adını verdiği eğitim yerlerinde restoran işletim yöntemlerini, servisi, kaliteyi ve temizliği öğreterek bunları tüm mağazalarda çalışacak personelleri için bir standart haline getirdi. Günümüzde bu programa Ray Kroc vizyonu deniliyor.

Bu program sadece tutarlılık için zorunlu değil aynı zamanda üretkenliği de arttırıyor.

Marka mevcudiyetini oluşturun

McDonald’s markasını oluşturmada harika bir iş gerçekleştirdi. Ancak bunun arkasında uzun yıllar herkesin zihnine kazınmış “İşte bunu seviyorum” gibi efsanevi sloganlar yatmaktadır. Yaptığı işler sayesinde, dışarıda çok daha iyi yerler olduğunu bilmemize rağmen başarılı reklam sloganları ile McDonald’s ile aramızda kırılmaz bir bağ oluşturdu. Sadece reklamlar değil dünyanın neresine giderseniz gidin aynı lezzeti bulabileceğiniz bir mağazalar zinciri oluşturmaları ve bu işlerin tümünü harika bir şekilde yürütmeleri bizi bu markaya daha çok bağlamıştır. Örneğin, dünyanın neresinde ki McDonald’s mağazasına giderseniz gidin her yerde aynı lezzette patates kızartması yiyebilirsiniz. Bu durumda daha sadık müşteriler oluşturmanızı sağlar.

Siz de güçlü marka oluşturuyorsanız müşterilerinizle aranızdaki bağı daha da güçlendirmelisiniz.

Risk alın

McDonald’s uygulamaları her ne kadar tutarlı olsa da risk almaktan ve menüleri değiştirmekten korkmadılar. Orijinal menüde sadece hamburger, cheese burger, patates kızartması ve içecek vardı. Geçen yıllar içinde menülerine kahvaltı menüleri, çocuk menüleri (Happy Meal), McNuggets ve Mc ile başlayan daha birçok menü eklendi.

Mc Lobster ve Mc Pizza gibi menülerde başarısızlığı olsalar da diğer birçok menüde birçok başarı elde etmeyi başardılar ve yeniliklerle risk almadan asla korkmadılar. Ve aldıkları risklerle günümüzde ulusal bir marka olmayı başardılar.

Müşterinin değişen zevklerine uyum sağlayın

McDonald’s firmasının risk almaya istekli olmasının sebebi şirketin hayati ihtiyaçlarını ve müşterinin isteklerini anlamasıdır. Müşterinin sağlına yönelik menülere ek olarak yerel lezzetleri de menülerine taşımayı başarı ile sağlıyor.

1975 yılında Amerika’nın Arizona eyaletinde bir askeri üsse yakın McDonald’s şubesinde ilk defa uygulanan drive-thru uygulaması ile müşteriler araçlarından çıkmadan sipariş verip, teslim alma ve ücretlerini ödeyebilmeye başladı. Bu uygulama daha sonra birçok şubeye başarı ile uygulandı ve en çok sevilen servislerden biri olmayı başardı.

Mükemmel çapraz satış sanatı

Bir ürünü almaya karar veren müşterilerini diğer ürünlere yönlendirmek için çapraz sanatı geliştiren McDonald’s bu şekilde insanlara “Yanında patates kızartması ister misiniz?” sorusuyla başlayıp hamburgerin yanında patates kızartması satmaya başladı. Bu tüm zamanların tartışılmaz en ünlü çapraz satışı olmuştur.

Bu satış stratejisi satışları arttırmak için mükemmel bir yol oldu ancak bunu yaparken müşterinizi sıkmamaya çalışın. Öncelikle sipariş için bekleyin, satış hakkında bilgi verin ve finalde müşterinin siparişine neler ekleyebileceklerini belirtin. Bir diğer çapraz satış stratejilerinden biri amazonun uyguladığı bir ürünü aldığınız da bu ürünü alanlar daha önce bu ürünü de aldılar şeklinde müşteriye sunduğu yöntemdir.

İnsanlarla çalışmayı öğrenin

McDonald’s çalışanları sadece kamuya çalışmasını değil personelle de çalışmayı biliyor.

McDonald’s çalışanları sadece gelen müşterilerine nasıl davranacaklarını değil çalışanların birbirlerine de nasıl davranacaklarını öğretmeye çalışıyor. Bu görevi de çoğunlukta ekip liderlerine yüklüyor. Ekip liderleri çalışanların mutluluğu için oluşan sıkıntılara karşı çözüm üretmekle görevlidir.

Hayırseverlik önemini kavrayın

McDonald’s hayırseverlik adına birçok uygulama içerisinde dolaylı veya direk alarak rol almıştır. McDonald’s birçok diğer hayırsever gibi toplumdan kazandığının bir kısmını yine toplumu daha iyi hale getirmek için kullanması gerektiğini çok iyi biliyor.

Müşteriler ile aynı değerleri paylaşmak, işletmelerin sadık savunucularını oluşturmayı ve gelirleri arttırmayı sağlayabilir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir