1. Anasayfa
  2. Rehber

Mutlu ve Başarılı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Mutlu ve Başarılı Olmak İçin Yapılması Gerekenler
0

Neden çok fazla çalışıp karşılığında çok az kazanç elde ettiğinizi hiç sorguladınız mı?

Belki bazılarımız yaptıkları iş için yeterli bir karşılık alıyor, iş arkadaşları ile iyi geçiniyor veya yaptığı işi seviyor olabilir ama çoğumuz için durum pek de o kadar iyi değil. Çoğumuz daha sıkı çalışıyor ve daha çok zaman harcıyoruz belki mutluluğu yakalarız daha rahat bir yaşam süreriz diye.

Yapılan araştırmalar daha çok ve sıkı çalışmanın mutluluğu getirmeyeceği tespit edilmiştir. Birçok kişi tam tersini de söylese de mutlu olunduktan sonra başarı sağlanacak şeyin daha kolay bulunacağı ve o şeyin üstesinden gelineceği daha doğru bir yol olacaktır.

Mutluluk, duygularımızı da olumlu yönde etkilemekte ve tetiklemektedir.  Bundan sonrası ise verimliliktir.

Aşağıda mutluluğu getireceği bilimsel olarak kanıtlanmış olan yöntemler sıralanmıştır. Bunları gerçekleştirerek sadece üretken değil aynı zamanda karizmatik de olacaksınız.

  • Anı yaşa veya yaptığın işe odaklan

Elinizde bir iş varken daima sonrasında ne yapacağım diye düşünmektense elinizdeki işe odaklanın ve verimli bir şekilde çalışın. Çalışma dışında eğlenmeye veya dinlenmeye ayrılmışsanız işi düşünmeden kafanızı boşaltmaya odaklanın ki işe döndüğünüzde verimliliğin hat safhada olsun.

  • Kendi direncinden faydalan

Kendinize aşırı iş yüklemek yerine sinir sisteminizi eğitip geliştirerek kendinizi toparlayabilir ve gerilemeye dur diyebilirsiniz. Doğal olarak stresiniz azalacak ve iyiye doğru gideceksiniz. Zorlukların üstesinden daha kolay geleceksiniz.

  • Enerjini yönet

Beyninizi yoran konulardan konuşmaktansa kendi enerjinizi, canalılığınızı yönetmeyi öğrenin ki daha sakin ve özgüven sahibi olabilin. En temel ihtiyacın olan enerjini korumuş olacak ve önemli meseleleri halletme gücünü kendinde bulacaksın.

  • Hiçbir şey yapma

Zamanınızın tümünü yoğun bir tempoda çalışmaya vermektense zamanınızın bir bölümünü eğlenmeye, boş boş takılmaya ayırın. daha çok yaratıcı ve yenilikçi olmakla beraber çözülmesi zor görünün sorunlarında üstesinden gelmeyi öğreneceksiniz.

  • Kendine iyi davran

Kendinizi yerden yere vurmaktansa kendinize karşı merhametli ve şefkatli olun. Zorluklarla karşılaştığınız zaman o zorluğu aşma şansınız artmış olacak. Yanlışlardan, hatalardan deneyim kazanmayı öğreneceksiniz.

  • Konforlu alanınızın dışına çıkın

Adece bazı şeyler konusunda iyi olduğumuz konusunda eğilime sahip olduğumuz için risk almamız gerektiği dönemlerde bile risk almıyoruz. Sadece güvenli alanda top koşturuyoruz. Ama beynimizin yeni şeyler öğrenmek için de geliştirilmiş olduğunu unutmayalım. Bu şekilde yeni beceriler ve deneyimler edinebiliriz.

  • Sevgini etrafındakilere de göster

Sadece kendini düşünmek yerine sevgini, merhametini ve ilgilini çevrendekilere de göster, onlardan esirgeme. Çalışma arkadaşlarınla, patronlarınla, işçilerinle birbirinizi destekleyici ilişkiler edin. Şaşırtıcı bir şekilde birbirinize olan bağlılığınız ve birbirinizi kabulünüz gerçekleşecektir. Hem performansınız artacak hem de üretkenliğiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir