1. Anasayfa
  2. Rehber

Netflix'in Esnek Çalışma Modeli ve Verimlilik Artışı

Çalışma Saatlerinde Esneklik: Netflix Örneği ve Verimlilik Paradoksu

Özgür Çalışma Modeli: Netflix’te Tatil Özgürlüğü ve Verimlilik
0

2004 yılından beri Netflix çalışanları diledikleri kadar tatil yapabiliyor. Bu uygulamanın sebebi, iş verimliliğini artırmaktır. İşverenlerin bu fikre olumsuz tepki verdiğini düşünebilirsiniz, ancak Netflix’in bu uygulama sayesinde pazardaki payının 51 milyar dolar arttığını göz önünde bulundurursak, bu uygulamanın oldukça makul olduğunu söyleyebiliriz.

Esnek çalışma saatleri demek, sorumluluklardan kaçmak anlamına gelmez; ancak maalesef ülkemizde bu anlayış pek yerleşik değil ve bu nedenle Avrupa’da en çok çalışma saatlerine sahip olmamıza rağmen verimlilik oranı en düşük ülkeyiz.

Oysa Netflix, tam tersini yaparak her geçen gün daha da güçleniyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri, çalışanların sürekli olarak boş zaman peşinde olmak zorunda olmamalarıdır. Çalışanlar, yöneticileriyle sürekli olarak bir arada olmasalar bile işlerini başarılı bir şekilde yerine getirebiliyorlar. Özerklik ilkesine dayanan bir çalışma kültüründe, sorumluluk alma ve gerçekleştirme oranı daha yüksektir.

Peki neden sabah 9 akşam 6 bu kadar etkili değil?

Y kuşağı, diğer kuşaklara göre daha isyankar bir tutuma sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Özgürlüğüne ve bireyselliğine önem veren bu kuşağın döneminde böylesine yenilikçi bir çalışma fikri ortaya çıkması oldukça normaldir.

9-6 (ve hatta daha fazlası) arasında çalışan kişilerin hissiyatı, yaptıkları işin değil çalıştıkları saatlere göre para aldıkları şeklindedir. Evet, aslında durum böyle değildir, ancak bu şekilde çalışmak kişiyi böyle hissettirir. Bu noktada verimlilik, bürokrasisine doyamadığımız devlet memurlarının verimliliğiyle aynı seviyededir, ancak özel sektörde durum farklıdır.

İşte Netflix’in fark ettiği boşluk da tam olarak burasıdır. Netflix, çalışanların ofiste geçirdiği zamandan ziyade yaptıkları işe odaklanmalarını ister ve bu konuda oldukça haklıdır.

Bu fikrin kökeni Brezilya’ya dayanmaktadır.

Tabii ki Netflix bu modeli ilk uygulayan şirket değildir. Bu fikrin kökeni Brezilya’da bulunan Semco adlı bir şirkete dayanmaktadır. Semco, çalışanlarına 30 yıldan fazla tatil imkanı sunmaktadır.

Şirketin kurucusunun oğlu olan 21 yaşındaki Ricardo Semler, çalışma saatlerinin kendisini tükettiğini fark ettiğinde, bu durumun çalışanları da tüketeceğini düşünmüş ve radikal bir değişiklik yapmıştır.

İlk başta çılgınca gelen bu proje, 1981 yılında başladığında şirketin değeri 4 milyon dolardı. Şimdi ise 1 milyar dolar değere sahiptir.

Çalışanlar çalışma modelini suiistimal eder mi?

Şirketler hala katı tatil kurallarında ısrar etmeye devam etmektedir. Bunun nedeni, çalışanların bu fırsatı suiistimal edeceği endişesidir. Ancak bu konuda eldeki önemli iki büyük kanıt olduğunda ve başarı 2’de 2 olduğunda, bu şekilde düşünmek pek mantıklı değildir. Özgür bir çalışma modeli, çalışanların işi daha çok sahiplenmesine ve kendi işi gibi görmesine yardımcı olur; sorumluluk alma isteği artar.

Bir çalışanı ofise hapsetmek, istediğiniz sonucu almanız anlamına gelmez. Verimlilik için özgürlük önemlidir. Çalışanlarınızın gezip, görmesi, ufuklarını genişletmesine izin verin; geri dönüşü muhteşem olacaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir