1. Anasayfa
  2. Rehber

Özgüveninizi güçlendirmek için izlemeniz gereken 8 sabah rutini

Özgüveninizi güçlendirmek için izlemeniz gereken 8 sabah rutini
0

Eskiler boş yere yataktan kalkarken sağ ayağında kalk dememişler. Tabi ki olay ayakta değil, olay güne nasıl başladığınızda. Sabahlar, günün habercisidir. Tüm gününüzün belirleyicisidir. Bu özgüveninizi güçlendirmek için de geçerli. Sabahlar için edineceğiniz 8 alışkanlıkla, ortalığı yıkabilirsiniz.

Kafanızda dolanan sorunları zihninizden uzaklaştırın

Sabah kalktığınızda, canınızı sıkan şeylerle uyandıysanız bu düşünceleri savuşturmayın. Oturun ve kendinizle röportaj yapıyor gibi konuşun, neden sonuç ilişkisini ortaya çıkarın. Emin olun ki, bunu yaptıktan sonra kafanıza takılan şeylerin birçoğunun yersiz olduğunu fark edeceksiniz. Geri kalanı için de çözüm yoluna giden ilk adımı atmış olacaksınız.

Kendinizle motivasyon konuşması yapın

“You talkin’ to me?” sahnesi neden unutulmazdır? Çünkü çok doğru bir hareket de ondan. Standford’taki araştırmalar da böyle diyor. Her sabah kendinizle yaptığınız motivasyon konuşması, eğitime, sağlığa, ilişkilere iyi geliyor ve etkisi aylar, hatta yıllarca sürebiliyor.

Biraz deli işi gözükebilir ama siz boş verin el alem ne der diye. Kişisel değerlerinize, başarılarınıza odaklanın. Sizi en iyi siz anlarsınız.

Yeni bir şeyler öğrenin

İş dışında bir şeyler öğrenmek, bir yönünüzü geliştirmek kesinlikle size kendinizi iyi hissettirecektir. Zihinsel tatmin yaşamanızı sağlayacaktır. Günlük rutininizi kırmak ve tam artık benden bu kadar dediğiniz noktada kendinize yeni bir şeyler katmış olmak, size kendinizi harika hissettirecek.

Yenilenmiş bir şekilde uyanın

Bu da kaliteli bir uyku çekebilmek demek. Uykunuza önem verin. Yapılan tüm araştırmalar, uykunun hayatınızdaki yerinin önemini vurguluyor. Uyku aynı zamanda özgüveniniz ve pozitifliğiniz için de çok önemli. 6 saatten az uyuyan insanlarda özgüven düşüşü yaşanırken, 7-8 saat uyuyan insanların özgüveninin arttığı gözlemlenmiş.

Kendinizle sabah randevusuna çıkın

Güne işle başlamayın. Ofise gitmeden önce farklı bir mekânda bir kahve için. Sabah sahilde ya da ağaçların arasında yürüyüş yapın. Psikolog Sherrie Bourg Carter da bu durumun önemini belirtiyor. Bu şekilde, zihninizi arındırıyor, odağınızı artırıyor ve daha net düşünebilmenizi sağlıyorsunuz.

Her zamankinden daha şık olun

Her gün bir moda ikonu olmak gibi bir gayeniz olmayabilir tabi ki; ancak iyi giyinmek size kendinizi iyi hissettirecektir. Bu bilimsel araştırmalar tarafından da desteklenen bir durum.

Sınırları zorlayın

Eğer sabah egzersizi yapmıyorsanız, artık yapmanın zamanıdır. Spor yapmak her zaman için iyidir. Söz konusu özgüveniniz ise çok çok daha iyidir. Sabahları ne kadar çok spor yaparsanız, vücudunuzda salınan serotonin ve dopamin sizi o kadar güçlü kılar.

Diğerlerini kafanızdan atın gitsin

Başkalarının ne dediğine çok takılırsanız, hayatınızın odağından kendinizi alıverir, başka insanları da oraya oturtmuş olursunuz. İşin kötü yanıysa; siz onları o kadar düşünedurun, onların aklına pek geldiğiniz söylenemez. Değer mi? Değmez!

İnsanların sizin hakkında ne düşündüğünü düşünmek, sizi yoracaktır. Bu insanları görmezden gelin. Kendinizi yine en iyi siz tanıyorsunuz. Onlar konuşur, siz ise kendinize güvenirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir