1. Anasayfa
  2. Rehber

PHP öğrenerek, Facebook’un kurucularından biri olan Moskovitz

PHP öğrenerek, Facebook’un kurucularından biri olan Moskovitz
0

Mark Zuckerberg, verdiği eğitimlerde sık sık kuruluş dönemi hikayelerinden bahseder ve gençleri yeni şeyler yapmaya teşvik etmeye çalışır. Bu cesaretlendirici hikayelerden biri de Facebook’un kurucu üyelerinden biri olan Dustin Moskovitz’le alakalı.

Düşünün, öyle bir zaman ki, Yahoo, Amazon ve Ebay gibi sitelerin yanında bir internet devi. Facebook ise yeni yeni Harvard dışına açılmaya başlamış. Birkaç gün içerisinde, binlerce insan siteye kaydoluyor. Çok beğenilince, diğer noktalardaki birçok üniversite, Zuckerberg’in aynı sistemi kendi üniversitelerinde de kurmasını istiyor. Zuckerberg, bu kadar çok talebe bir anda yetişemeyince, oda arkadaşı Moskovitz, yardım etmek istiyor. Ancak sıkıtı tam olarak şurada yatıyor, site PHP ile yazılmış ve Moskovitz PHP bilmiyor.

Komik olan ise, Moskovitz’in o zamanlar sitenin PERL ile yazılmış olduğunu sanması. Hafta sonu “PERL for dummies” (Aptallar için PERL) adlı kitabı alarak, çalışıyor. Döndüğünde Zuckerberg’e hazır olduğunu söylese de, Zuckerberg üzücü haberi Moskovitz’e veriyor: “Dostum, site PERL’le değil, PHP ile yazıldı.”.

Peki bu Moskovitz’i yıldırıyor mu? Tabii ki, hayır. Moskovitz, C yazılım dilini bilen bir kişi olarak, bu sefer PHP öğreniyor, hem de sadece birkaç günde ve ardından işe koyuluyor. Daha sonra, ikili Harvard’tan atılıyor ve California’ya yerleşiyorlar. Bundan sonrasını da hepimiz biliyoruz.

Moskovitz 2008’de Asana’yı kurmak üzere Facebook’tan ayrılmıştı. Ancak halka açılan hisseleri sayesinde, milyoner oldu ve 2011 yılında, Forbes tarafından kendi kaynaklarıyla milyoner olan en genç kişi ilan edildi.

Zuckerberg başarıyı şöyle tanımlıyor:

“Başarılı şirketlerin en büyük özellikleri, şirket kurmaya çalışmaları değil, fark yaratmaya çalışmalarından kaynaklanır.”

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir