1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Yöneticilerinin bilmesi gereken, Elon Musk’ın en önemli kreatif özelliği

Yöneticilerinin bilmesi gereken, Elon Musk’ın en önemli kreatif özelliği
0

Dünyanın en büyük girişimcilerinden biri olan Elon Musk’ın başarısının arkasındaki sırrı biliyor musunuz? Kim bilmek istemez ki? Özellikle şirket yöneticileri için inanılmaz derecede önemli olan bu özelliği bir çok kişiyi şaşırtacaktır.

Elon Musk, “çoğu zaman doğru soruları sormak, cevaptan daha zordur. Eğer doğru soruyu tespit edebilmişsen muhtemelen cevabı bulmak daha kolay olacaktır.” diye düşünüyor. Evet, işin sırrı “doğru soruyu sorabilmek.

Doğru Soruyu Bulma Süreci: 

Elon Musk, ilk zamanlarda sorduğu soruların çok sıradan olduğunu hatırladığını paylaşıyor. “Daha fazla oyun oynayabilmek, yaşayabilmek ve bilgisayar başında zaman geçirmek için nasıl para kazanabilirim?” soruları ilk girişimleri olan x.com ve Zip2’yu hayata geçirmesini sağlamış. Bu girişimlerinden kazandığı paraların aktarılması sürecindeki sıkıntıları görünce de daha rahat bir para aktarımı için PayPal projesini hayata geçirmiş.

Elon Musk: “Evreni ne kadar iyi anlayabilirsek, o kadar doğru soruları sorabiliriz” diyor.

16 projesi için doğru soruyu nasıl buldu? 

SpaceX’in çok cesur bir başarı olduğunu belirtmekle beraber ilk olarak hatalı soru sorma sürecini ele almak lazım. Musk ilk olarak “dünya dışında yiyecek problemini aşmayı başarırsak Mars’ta kolonileşebiliriz” düşüncesi üzerinde yoğunlaşmış ve bir sera projesi üzerinde birkaç yüzbin dolar para harcamış ve son olarak roket satın almaya kadar gelmiş. Her bir roket bir kaç milyon dolara mal olduğu için bütçesinin yetmeyeceğini anlamış.

Matematik yardımcı olmayınca Musk yeni bir soru sordu “roketler neden bu kadar pahalı?” Roketlerin bu kadar pahalıya mal olması için hiç bir mantıklı sebep bulamayınca daha ucuzunu üretebileceğine karar vermiş. Uçak gibi yerden kalkan ve geri inebilen roketler sayesinde maliyetleri çok ciddi oranda düşürebilecekti. Daha önce kimse böyle bir şey yapabileceğini düşünmediği için ve bu ucuz roket sistemlerinin uzay yolculuğunun temelini oluşturacağını düşündüğü için de SpaceX doğmuş.

Çoğu zaman başarısızlıklarımızdan ders almamız gerektiğini okuruz veya başkalarına öğütleriz fakat Elon Musk’ın aldığı bu ders gerçekten çok büyük fayda sağlamış. Bu nedenle doğru dersi alabilmek için de gerçekten doğru soruları sormamız gerektiğini kavramalıyız.

Elon Musk, doğru soruları sormayı öğrenmenin mümkün olduğunu söylemesi de bu yöndeki umutlarımızı artırıyor.

Çoğumuzun yaptığı hatalardan biri de “bunu kesin başkası düşünmüştür” diye düşünmek ve düşüncelerinden hemen vazgeçmek. Eğer gerçekten iyi bir şey bulduğunuzu düşünüyorsanız üzerine cesurca gidin, araştırın ve geliştirin. Belki de sizden önce düşünenlerden çok daha iyisini yapabileceksiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir