1. Anasayfa
  2. Rehber

Tasarım Alanında Geleceğin En Önemli Meslekleri

Tasarım Alanında Geleceğin En Önemli Meslekleri
0

Google, Microsoft, Autodesk, Ideo, Artefact, Teague, Lunar, Huge, New Deal ve Fuseproject firmalarının tasarımcıları gelecekte birçok yeni tasarım mesleğinin gelmesini ön görüyor.

Dün grafik tasarımlığı varken bu gün Ux tasarımcıları artık var. Yarın belki de Ux tasarımcıları yerine avatar programcıları, fusionists ve yapay organ tasarımcıları yer alacaktır.

Tasarım küçük bir kapsama alanından başlayıp hızla hayatın birçok alanına yayılmaktadır. İşte gelecekte yer alması beklenen tasarım meslekleri;

Arttırılmış gerçeklik tasarımcıları

Temel olarak artırılmış gerçeklik sanal nesnelerin gerçek görüntü üzerine bindirilmesi anlamına gelmektedir. Bir artırılmış gerçeklik gözlüğü veya akıllı cihazların kameraları vasıtasıyla bakılan herhangi bir ortamda, işaretçinin tanınması ile ekrana önceden tanımlanmış obje veya objelerin basılması işlemi ile artırılmış gerçeklik sağlanmış olur.

Artırılmış gerçeklik uygulamalarının gelişmiş örnekleri, mevcut teknoloji ile 3 boyutlu modeller, video, fotoğraf ve ses içeriklerini, gerçek görüntü üzerine bindirme yeteneğine sahip. Bir işaretçi ve bu işaretçiyi tanıyan akıllı cihazlar ile kullanılan artırılmış gerçeklik uygulamalarının, yakın gelecekte daha kararlı bir şekilde GPS ve benzeri teknolojiler ile entegre çalışması bekleniyor.

Avatar programcılığı

Avatar programcılığı, sanal senaryolar, mobil oyunlar ve film endüstrisinde önemli roller üstlenmeye başladı. Bu işi en iyi şekilde yapmak için düşük-alçak polinom değişkenleri ve oyuncu üzerindeki donanıma ve sesli yanıt sistemi hislerine bağlı olan değişkenler etkili olmaktadır. Biraz yapay zeka alanında programlama bilgisi sahibi olmak bu alanda çok büyük fayda sağlayacaktır.

Bu meleğin bir bölümü bu gün zaten yaşıyor ancak çok daha önemli hale gelecektir ve oyuncu tasvirleri karışıklığı oyunlarda biraz daha yaygın olacaktır. Bu fikir belirtimleri daha yaygılaşıp ve daha da güçlü olarak oyuncuların düşündükleri hareketleri daha kolay yapmasına olanak sağlayacaktır.

Üst düzey tasarım yöneticisi (CDO – Chief Design Officer)

Üst düzey tasarım yöneticisi (CDO) işletmenin tasarımla ilgili her bir noktasına değinecek ve hikayelerle ilgili görselleri etki ve amaca yönelik gerçekleştirmek üzere her şirkette var olacaktır. Tasarım, modern şirketlerde başarıya ulaşmak için merkezi bir nokta haline gelecektir. Aslında Apple’ın başarısı burada bize büyük bir mesaj veriyor.

İnsansız hava aracı (Drone) tasarımı yöneticileri

Amazon gibi birçok şirket işlerinde insansız hava aracı kullanmaya başlayacak ve bu da bu alandaki tasarımcılara ihtiyacı arttıracaktır. Müşteri memnuniyeti, uçuş güvenliği sağlama ve olabilecek riskleri saptama gibi birçok alanda çözümlemeler için insansız hava aracı deneyim uzmanlarına ihtiyaç olacaktır.

Sibernetik direktörü

Sibernetik yönetmenleri vizyonu ileriye taşıma ve kişiselleştirilmiş medya hizmetlerinin yürütülmesinden sorumlu olacaklar. Sibernetik, sanat direktörü ve görsel tasarımda markanın görsel dili olacaktır. Sibernetikler yaratıcı projelerin başlangıcından yürütülmesine kadar ve büyümede etkin bir rol alarak pazarda liderliği sağlamayı amaçlamaktadırlar.

Füzyoncu

Hızlı gelişen teknoloji birçok bilinmeyen yönüyle bazen büyük bir buz dağı gibi önümüzde durur. Yeni teknoloji olan eritmek  (maddeyi katıdan gaz haline dönüştürme), yaşamımızın her alanında yaratıcı seçenekleriyle yer alacak gibi görünüyor. Böylesine bir difüzyonda tasarım işleri temel bir etken olacak.

İnsan organları tasarımcısı

İnsan organları tasarımcıları, bio-genetikte uzman olan ve bir organın tasarlanmasından insana takılması ve kusursuz kullanılmasına kadar geniş bir iş alanına sahip olacaklar. Onlar, hazır kullanımlı veya özel organları baştan sonra tasarlayıp uygulama sürecini yürütebilme yeteneğiyle beraber yazılım ve donanımda derin bilgiye sahip olmak zorunda kalcaklar. Ekipleri yönetmek de onların sorumluluğunda olacak gibi görünüyor.

Akıllı sistem tasarımcıları

Akıllı sistem tasarımcıları belirli nesneleri veya deneyimlerini tasarlamayacaklar daha çok tasarım çözümlemeleri için sistem yazılımlarını yazacaklar. Tasarımcıların ürünlerini yaratabilmek için gerekli tüm alt yapı çalışmalarını sağlamak üzere yazılımsal çözümler üretirler.

Sanal gerçeklik tasarımcıları

Sanal gerçeklik (3 boyutlu) tasarım, henüz tamamlanmamış ve üretimi yapılmamış bir yapının en gerçekçi ve gerçek hayatta uygulanabilir şekilde görselleştirilmesi işlemidir. Sanal gerçeklik tasarımcısının başarısında vazgeçilmez olan bu önemli iki unsur dışında dikkat edilmesi gereken hususlar, ölçülerin doğru olması, doğru aydınlatma ekipmanlarının seçilmesi, hazırlanan objelerin en gerçek materyallerle gerçek hayattaki karşılıklarına uygun olarak hazırlanması gibi uzayıp gider. Bu sebeplerden dolayı sanal gerçeklik tasarımı ciddi bir uzmanlık gerektiriyor. Oyun dünyası veya film endüstrisi gibi alanlarda sanal gerçeklik üzerine kurulan ürünler için sanal gerçeklik tasarımcılarına çok ihtiyaç olacak.

İlginizi Çekebilir
statukocu-ne-demek

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir