1. Anasayfa
 2. Ekosistem

Türkiye’den ve Dünyadan Başarılı Girişimcilik Örnekleri

Türkiye’den ve Dünyadan Başarılı Girişimcilik Örnekleri
0

Gelişen imkanlar ile giderek daha çok çeşitlilik kazanan girişimcilik örnekleri, iş fikrini hayata geçirmek isteyenlere ilham oluyor. Bu yazıda da hem Türkiye hem de dünyadan örnekler bulunuyor;

Risk almayı bilen ve aklına koyduğu işi yapmaya girişenler için örnekler, hiç şüphesiz büyük önem taşımaktadır. Bunlar, girişimcilik yoluna çıkmış kişiler için ilham kaynağı olmakta ve onlara olabilecekler hakkında fikir vermektedir.

Sonuçta geçilecek bir yoldan daha önce geçmiş olanların tecrübesinden faydalanmak gayet mantıklıdır. Böylelikle onun karşılaştığı zorluklar göz önüne alınarak adım atılabilir ve riskler daha iyi hesaplanabilir. Aşağıdaki hikayeler de bu bağlamda yardım edecek niteliktedir.

İşte hem Türkiye hem de dünyada hedefe ulaşmış girişimcilik örnekleri;

Dünyadaki Başarılı Girişimcilik Örnekleri

Dünya çapında sayısız girişimcilik örneği bulunmaktadır. Faaliyet alanları farklı olsa bile geçtikleri yollar birbirine benzemekte, birçoğu ders alınacak nitelik taşımaktadır. Aşağıda yol gösterici özelliğe sahip 10 örnek bulunmaktadır.

 • Pierre Omidyar – eBay

eBay’ın 1998’deki halka arzıyla 31 yaşında milyarder olan Pierre Omidyar, işe kendi sitesinde ürün satarak başladı. AuctionWeb olarak bilinen projesi kısa süre içinde yüksek trafik almaya başladı.

Yükselişin ardından kullanıcılardan küçük ücretler almaya başlayan Omidyar, sonrasında bünyesine kattığı personellerle girişimini daha da genişletti. eBay şu anda internet üzerindeki en büyük açık artırma usulü alışveriş sitesi konumunda.

 • Jan Koum – WhatsApp

Jan Koum, dünya çapında milyonlarca kullanıcısı olan devasa mesajlaşma platformu WhatsApp’ın kurucusu. Fakat şu anda milyar dolarlık serveti olan Jan Koum için hayat hep böyle bonkör değildi.

Sovyetler Birliği dönemi Ukrayna’sında su akmayan bir evde büyüyen Koum, 16 yaşında ailesiyle ABD’ye göç etti. 2009 yılında WhatsApp’ı kuran Koum için girişimi dönüm noktası oldu.

 • Hamdi Ulukaya – Chobani

Chobani, 2005’te Hamdi Ulukaya’nın New Berlin, New York’ta Kraft Foods tarafından kapatılan bir tesisi satın almasıyla kuruldu. Ancak başarı hikayesi, kuruluşun öncesinde saklı. 1972 yılında Erzincan’da doğan Ulukaya, yoğurt ve peynir üreten mütevazı bir aileye sahipti. Ankara’da üniversite eğitimi alırken dil öğrenmek için ABD’ye gitti ve burada girişiminin temellerini attı.

Çünkü Amerika’daki yoğurtların berbat olduğunu gördü ve bu durumu fırsata çevirebileceğini fark etti. Ardından Kraft Foods’a ait bir tesisi satın almak için aylarca uğraştı ve sonunda istediğini aldı. Sadece 6 çalışanla başladığı işini zamanca yüzlerce çalışanı olan başarılı bir girişime dönüştürdü.

 • Andrew Carnegie – U.S. Steel

19. yüzyıl ABD’sinde çelik endüstrisinin gelişiminde önemli rol oynayan Andrew Carnegie, girişimciliğin harika örnekleri arasında. Sert bir hayatı olan Andrew’in çocukluğu, fabrikalarda çalışarak geçti ve çalışmasına rağmen geceleri yatağa genellikle aç bir şekilde gitti.

Kendi işlerini kurmadan önce Pennsylvania Demiryolları Şirketi’nin amiri olmayı başardı. Tüm zamanların en zengin Amerikalılarından olmasına rağmen aynı zamanda cömertliğin simgesi haline geldi. Öyle ki servetinin yaklaşık yüzde 90’ını çeşitli yardım kuruluşlarına ve vakıflara bağışladı.

 • Jack Ma – Alibaba

Alibaba’yı kuran ve girişimini bir dünya devi haline getiren Jack Ma, dünyadaki en başarılı girişimciler arasında. Sıfırdan başlayıp büyük bir servete ulaşan Jack Ma, internetin yükselişini fırsat bilip Alibaba’yı kurdu.

Sonrasında da çağın ihtiyaçlarını takip ederek şirketi devasa bir platforma dönüştürdü. Yenilikleri takip etmesi ve karşısına çıkan zorluklarda yılmaması sayesinde Alibaba’yı devler ligine sokmayı başardı.

 • Jeff Bezos – Amazon

E-ticaret devi Amazon ve kurucusu Jeff Bezos da dünyanın en başarılı örneklerinden. Çocukluk döneminde elektronik cihazlara ve bilgisayarlara karşı özel ilgisi olan Bezos, Amazon’dan önce birkaç başarısız iş girişiminde bulundu.

1994 yılında internetin yüzde 2300 büyüdüğünü gördü ve ilk etapta online kitap satmak için tasarladığı Amazon.com’u kurdu. Dünyanın en zengini unvanını alan Bezos, e-ticaret işini günümüzde pek çok farklı alana genişletmiş durumda.

 • Konosuke Mathushita – Panasonic

En büyük Japon tüketici elektroniği şirketi olan Konosuke Mathushita, küçük yaşlardan itibaren çıraklık dahil pek çok farklı işte çalıştı. Elektrikli cihazlara ilgisi artan Mathushita, bu nedenle 15 yaşında bir aydınlatma şirketinde teknisyen olarak işe başladı.

Çalışkanlığıyla öne çıktı ve 22 yaşına geldiğinde müfettişliğe yükseldi. Ancak o dönemde ürün yönetim tarafından beğenilmedi ve istifa ederek kendi şirketini kurdu. Bu şirket daha sonra dünya devleri arasına girecek Panasonic’i doğurdu.

 • Eren Özmen – Sierra Nevada Corporation

Sierra Nevada Corporation’ın başkanı olan Eren Özmen’in şirketi de başarılı girişimcilik örneklerinden. 1980’lerde eğitim için Amerika’ya giden Özmen, Nevada Reno Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. 19882de ise birkaç sene içinde satın alacağı Sierra Nevada Corporation’da çalışmaya başladı.

1994’de SNC yalnızca 20 çalışana sahipken satına alan Özmen çifti, başarılı stratejileri sayesinde yükselişe geçti. 2014 yılında, Fast Company dergisinde “Dünyanın En Yenilikçi 10 Uzay Şirketi” listesinde yer alan firma, daha pek çok farklı unvan kazandı.

 • John Paul DeJoria – Paul Mitchell&Patron Tequila

En iyi Paul Mitchell saç ürünleri ve Patron Tequila ile tanınan John Paul DeJoria, kendi servetini kendi yapan girişimciler arasında. Alman ve İtalyan ebeveynleri olan DeJoria, koruyucu bir ailenin yanında yaşamak için Los Angeles’a gönderildi.

Hatta gençlik döneminde zaman zaman sokak çeteleri arasına katıldı. John Paul Mitchell Systems’i yarattığında, arabasında yaşıyor ve saç ürünlerini kapı kapı dolaşarak satmaya çalışıyordu. İşlerin yolunda gitmesiyle iyi paralar kazandı ve milyon dolarlar kazanan bir şirketin kurucusu oldu.

 • Sarah Breedlove – Madam C. J. Walker Manufacturing Company

1867-1919 yılları arasında yaşayan Sarah Breedlove (Madam C. J. Walker), inanılmaz bir girişimci olarak hafızalara kazındı. Servetini kendi kazanan ilk siyahi Amerikalı kadın milyoner olan Breedlove, kölelik yapan bir aileden geliyordu.

Ailesinde doğan ilk özgür insan olan Sarah, özellikle siyahi kadınlar için tasarlanmış güzellik ve saç ürünleri yarattı. Yeterli arzın olmadığını görerek kendi çözümünü bulan girişimci, çabalarının meyvelerini aldı ve 1919’da ölümü sırasında Amerika’nın en zengin Afrikalı-Amerikalı iş kadını olarak kayıtlara geçti.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir