1. Anasayfa
  2. Rehber

Veri Analizi İçin Excel İpuçları ve Püf Noktaları

Veri Analizi İçin Excel İpuçları ve Püf Noktaları
0

Veri analizi, iş dünyasında karar vermede önemli bir faktördür. Verileri analiz etmek, verim sonuçlarını anlamak, müşteri faydalarını anlamak ve eğilimleri tahmin etmek için kullanılabilir. Excel, veri analizi için en popüler araçlardan biridir. Bu makale, Excel’de veri analizi yapmak için bazı ipuçları ve püf noktaları sağlayacaktır.

Verilerinizi İyi Düzenleyin – Excel’de gezinmek ve düzenlemek, veri analizine başlamak için çok önemlidir. Verilerinizi doğru değerlendirin ve ayrı sütunlara ayırın. Verilerinizi etiketleyin ve başlık satırlarını kullanarak her bir sütunu açıklayıcı bir şekilde adlandırın. Verilerinizin doğru düzenlenmesi, veri analizinde hızlı ve doğru sonuçların gözden geçirilmesine yardımcı olur.

Verilerinizi Filtreleyin – Excel, biriktirdiğiniz verilere dayalı olarak verileri büyütmenize ve görüntülemenize olanak tanır. Verilerinizi filtreleyerek, belirli kriter verilerini hızlı ve kolay bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Verilerinizi yansıtmak, analitiği değerlendirmenize ve daha az veriye odaklanmanıza olanak tanır.

Hızlı ve Kolay Formülleri Kullanma – Excel, veri analizi için birçok formül ve işlev sunar. Hızlı ve kolay ifadeleri kullanarak, hızlı bir şekilde analiz edebilirsiniz. Örneğin belirli bir aralıktaki detayların toplamını TOPLA formülü ile hesaplayabilirsiniz. ORTALAMA formülü ile belirli bir aralıktaki verilerin ortalamalarını hesaplayabilirsiniz.

PivotTable’ları kullanma – PivotTable’lar, araştırma yapmak için hızlı ve kolay bir analiz kılavuzudur. PivotTable’ları kullanarak yapılandırmayı farklı şekillerde gruplandırabilir, filtreleyebilir ve toplayabilirsiniz. PivotTable’lar, taramayı daha fazla yapmanıza ve verilerinizdeki eğilimleri ve kalpleri daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

Grafikleri Kullanın – Excel, grafik grafiklerle görselleştirmenizi sağlar. Grafikler, verilerinizdeki eğilimleri ve kalıpları daha kolay anlamanıza yardımcı olur. Excel’de birçok farklı grafik türü vardır, böylece verilerinize en uygun grafik şeklini daha kolay bulabilir ve görüntüleyebilirsiniz.

Excel tüm gün işte diye bütçeleme ya da analizlerle uğraşacağınız bir program olabilir ama yaratıcı beyinler Excel’in sınırlarını zorluyor.

Harita üzerinde istatistiklerden mükemmel grafiklere sahip eğlenceli sanat eserlerini incelemeye kadar uzanan Excel yapıları, çok pahalı donanımlara ihtiyaç duymadan PC’de görsel bir şölene dönüşüyor.

İşte Excel’de kullanabileceğiniz bazı eğlenceli projeler…

1. Yaşayan Şehir Haritası (DarkHorse Analytics)

Amerika Birleşik Devletleri Sayım Bürosu ve İstihdam Bürosu’ndan alınan veriler kullanılarak oluşturulan “Yaşayan Şehir” projesi, Manhattan’ın yoğunluğunu 24’te mükemmel bir şekilde görselleştiriyor.

2. Geleneksel Japon Sanatı (Tatsuo Horiuchi)

74 yaşındaki Japon sanatçı, Excel altyapısındaki basit bir seçeneği kullanarak beklenmedik şekilde çarpıcı bir görüntüye imza attı. Sanatçı iş yerindeki arkadaşlarının günlük işlerinde Excel programlarını kullandıklarını görmüş ve programa aktardıklarını kendi kendine öğrenmiştir.

3. Olimpiyat zaferlerinin DNA’ya göre oranları (IDV Solutions)

1896’da galip gelen sporcuların DNA’larını 2012 Olimpiyatlarında dağıtılan madalyalarla karşılaştıran bu çizelge, meraklıları için çok şey ifade ediyor.

4. Arena.xlsm (Cary Walkin)

Excel’in bir video oyun platformuna dönüşebileceğini biliyor muydunuz? Bunu çoğumuz bilmezken, Kanadalı bir muhasebeci olan Cary Walkin, Excel elektronik tablolarında bir rol yapma oyunu tasarladı.

Yürüme oyunu 5 ayda tamamlandı. Oyun tercihlerine göre 2 bin farklı düşmanı ve farklı sonları olan oyun, Mart 2013’te sunuldu.

5. 5 yıllık trafik kazası ölçümü (IDV Solutions)

Excel’deki pivot tablolar kullanılarak hazırlanan bu istatistik, en az IDV Solutions’ın DNA karşılaştırması kadar etkilidir. Tablo, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm iş kazalarını saat, gün, hafta, ay ve yıla göre listeleyebilir.

6. Ninja Kaplumbağalar

Photoshop yerine Excel kullanarak GIF animasyonları hazırlayabileceğiniz bir yazılım olan bu çalışma Excel’de de hak ettiği yeri almıştır.

7. Piksel Hesap Tablosu (Matematiği Düşünün)

Pixel Elektronik Tablosu, Excel’e yüklenebilen herhangi bir görüntüyü bir elektronik tabloya dönüştüren bir makrodan oluşur. Uygulama, bir fotoğrafın tüm sayısal değerlerini çıkararak, bu zamanlara ait görüntüyü daha sanatsal bir şekilde yeniden oluşturabilir.

8. Grumpy Cat’in Excel tablosu

Excel ile sanat yapmak kesinlikle muazzam bir sabır gerektirir. İnternet camiasının ünlülerinden Huysuz Kedi de Excel severler tarafından canlandırılmıştır.

9. Stop Motion Excel elektronik tablosu (Joe Penna)

You Tube’da “gizemli gitarist” olarak da tanınan Joe Penna, 2012 yılında çektiği bu video klip ile Excel’in sınırlarını zorladı.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir