1. Anasayfa
  2. Ekosistem

Yeni Girişiminiz İçin Etkili PR Yöntemleri: Tanıtımınızı Artırmak İçin İpuçları

Yeni Girişiminiz İçin Etkili PR Yöntemleri: Tanıtımınızı Artırmak İçin İpuçları
0

Yeni girişimler için en önemli konulardan biri bu yeni işi çeşitli medya platformlarında tanıtmak ve yeni marka, ürün veya girişimi daha fazla kişiye duyurmaktır. PR (halkla ilişkiler) olarak adlandırabileceğimiz bu süreç, yeni girişimlerin hem geleneksel hem de sosyal medyayı bir arada kullanması açısından faydalı olabilir. Özellikle çok okunan, takip edilen gazeteci ve yazarların çeşitli platformlarda girişiminizden bahsetmesi beklenenden daha etkili bir yöntem olabilir.

Bu anlamda medya planlama çalışmaları yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de çalışmaların ağırlıklı olarak yer alacağı medyanın kapsamıdır. bir bölgede bir reklamla ulaşılan potansiyel alıcı. Örneğin, ilanın verildiği gazetenin tirajının yüksek olması veya girişiminizden bahseden gazetecinin okur sayısının fazla olması.

Peki tüm bu medya planlama çalışmaları kapsamında yeni girişiminizi tanıtmak için başka neler yapılabilir?

Basını bilgilendirmek

Girişiminizi bir basın toplantısı, açılış töreni veya benzeri bir organizasyon ile tanıtmak istiyorsanız, basın mensupları için hazırlayacağınız bir basın kiti (kitapçık), organizasyonu haber yapacak yetkililer için faydalı olabilir. Kitapçıktan edindikleri bilgilere dayanarak girişiminizi etkili bir şekilde tanıtabilirler. Ayrıca bu kitapçıkta iletişim bilgilerinizin yer alması sizinle daha sonra iletişime geçmek isteyenler için faydalı olabilir.

Bir etkinlikte veya asansörde hareket halindeyken kendinizi veya işletmenizi tanıtmak için kullanabileceğiniz kısa ve bilgilendirici bir veya iki cümleniz olması size farklı kapılar açabilir. Bu cümle gazeteciler, basın mensupları veya halkla ilişkiler çalışmalarınızı destekleyebileceğini düşündüğünüz kişiler için sandığınızdan daha faydalı olabilir. Bu noktada amacınızın satış yapmak değil, sadece 30 saniyede yanınızdaki kişinin dikkatini çekmek olduğunu unutmamak gerekiyor.

Gazetecilerin işi hikaye anlatmaktır. İşinizi nasıl kurduğunuzu, hangi zorluklarla karşılaştığınızı ve başarılarınızı çok idealist olmayan bir şekilde özetleyen bir hikaye, onları girişiminiz hakkında yazmaya teşvik edebilir.

Yeni bir girişimi hızlı bir şekilde tanıtmak için sosyal medyayı ve sektördeki gelişmeleri hızlı bir şekilde takip edebilmek ve bunlara anında tepkilerle yanıt verebilmek esastır. David Meerman Scott tarafından ortaya atılan “haber hırsızlığı” kavramı tam olarak bu durumu anlatıyor.

Daha çok Twitter tabanlı pazarlama faaliyetlerine yönelik olan bu kavram, anlık duruma verilecek gerçek zamanlı, planlı ve akıllı tepkileri tanımlar. Markaların WhatsApp’ın mavi tik uygulamasındaki dikkat çekici paylaşımları ile Arby’s markasının Grammy ödülleri sırasındaki paylaşımları haber hırsızlığına örnek diyebiliriz.

Gazeteciler ve sosyal medya kullanıcılarıyla etkileşim kurmak, bir asansör konuşması geliştirmek, bir basın kiti hazırlamak, hikayenizi anlatmak ve sektördeki gelişmelere hızlı bir şekilde yanıt vermeye hazır olmak, yeni girişimleri teşvik etmek için kullanılabilecek etkili yöntemler arasındadır.

Aşağıdaki PR yöntemlerini kullanarak yeni girişiminizi tanıtabilirsiniz:

  1. Basın Bülteni: İşletmenizin hikayesini ve ürün/hizmetlerinizi anlatan basın bültenleri yazarak, bunları medya kuruluşlarına gönderebilirsiniz. Bu sayede işletmenizin tanıtımı ve haber değeri artırılabilir.
  2. Sosyal Medya: Yeni girişiminizi tanıtmak için sosyal medya kanallarını kullanabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızı açarak, paylaşımlar yapabilirsiniz. Paylaşımlarınızda, işletmenizin avantajlarını, farklılıklarını ve hedef kitlenizi hedefleyerek açıklayabilirsiniz.
  3. İçerik Pazarlama: Blog yazıları, video ve podcast gibi içerikler ile hedef kitlenize yeni girişiminizi anlatarak, onları işletmenize çekebilirsiniz. Bu içeriklerinizi, web sitenizde ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz.
  4. Etkinlikler: İlgili sektörlerde düzenlenen etkinliklere katılım sağlayarak, işletmenizin tanıtımını yapabilirsiniz. Bu etkinliklere katılım sağlamak, potansiyel müşterilerle buluşarak işletmenizin bilinirliğini artırabilir.
  5. İş Ortaklıkları: Benzer sektörlerdeki işletmelerle iş ortaklığı yaparak, hedef kitlenizi genişletebilirsiniz. İş ortaklarınızla birlikte kampanyalar düzenleyerek, farklı bir müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz.

Unutmayın, her PR yöntemi işletmenize farklı bir katkı sağlayabilir. Doğru PR stratejisini belirlemek, işletmenizin başarısı için önemlidir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir