1. Anasayfa
  2. Rehber

Yöneticilerin Dikkat Etmesi Gereken 4 Diyalog Anı

Yöneticilerin Dikkat Etmesi Gereken 4 Diyalog Anı
0

Günlük hayatta kimse başka bir kişiye kötü haber vermekten hoşlanmaz. Bu, iş hayatı için de geçerlidir ve yöneticiler zaman zaman bu tür haberleri vermek zorunda kalırlar. Kötü haberler çalışanlarda kızgınlığa hatta ağlamaya yol açabilir.

Peki bu gibi durumlarda ne yapılmalı?  “Surviving Dreaded Conversations” kitabının yazarı Donna Flagg’ ın bu konuda birkaç önerisini yöneticiler için toparladık.

Performansın yetersiz

Tüm çalışanların aynı yüksek performansla çalışması güzel olmaz mıydı? Ama bunu standart bir çizgiye taşımak mümkün değil.  Muhakkak yöneticiler için bile zaman zaman performans yetersizliği söz konusu olmuştur.

Negatif geri bildirimler vermek kişileri sinirli hale getirebilirken, Flagg’ e göre bu haberi çalışana sunmanın en iyi yolu kişinin gelişimi için yararlı olacağı düşüncesidir. Yönetici çalışanına güzel bir bu konuşmanın çalışan yararına olacağını, onun gelişimini olumlu yönde etkileyeceğini düşündüğü takdirde konuşma hem yönetici hem de çalışan için daha kolay geçecektir.

Kovuldun

Performans yetersizliği ya da şirkette daralma, ne olursa olsun birisine işten çıkarıldığını söylemek oldukça sıkıntılı bir iştir. Bu gerçekten duygusal  ve belki de o kişinin hayatını değiştirecek bir konuşmadır. Yönetici bu tür konuşma içerisindeyken oldukça duygusal olmalı ve kişiye destek olur şekilde konuşmalıdır. Soğuk ve ciddi bir konuşma geçerse, çalışan kendisini daha kötü hissedecektir.

Diğer çalışanlar senden rahatsızlar

“Bunu size kim söyledi?” gibi bir soruyla karşılaşılması olasıdır. Hepsinden önce bu tür diyaloglardan kaçınılmalı ve isimler belirtilmemelidir. Eğer bu rahatsızlığın nedeni cinsel taciz veya zorbalık ise  Flagg bunun çözümündeki en iyi yolunun konunun önce insan kaynakları departmanına daha sonra şirketin yasal ekibine taşınması olacağını söylüyor.

Özel sorunlarını buraya taşıma

Çalışandaki ani değişmeler; işe geç gelme, ofis masasında uyuya kalma gibi problemler yöneticinin aklında “Psikolojik bir sıkıntısı mı var?” veya “İş performansını etkileyecek bir sorun mu var?” gibi sorular oluşmasına neden olur.

Şirket kültüründe özel yaşam ve iş yaşamının birbirinden bağımsız olması gerekir. Yönetici de bunu vurgulayarak çalışanla iletişime geçip onu uyarmalıdır. “Sorunlarını ofis kapısında bırakıp gel” gibi bir cümlenin yerine daha nazik bir konuşmayla çalışan uyarılabilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir