1. Anasayfa
  2. Ekosistem

Zaman Yönetimi İle Verimli ve Keyifli Boş Zaman Geçirme Önerileri

Zaman Yönetimi İle Verimli ve Keyifli Boş Zaman Geçirme Önerileri
0

Profesyonel başarı dediğimizde, aklınıza hemen stratejiler, davranışlar ve çalışma saatleri gelir. İşlerin üstesinden gelmek için işe erken gelip geç çıkan kişiler gelir. Peki hiç iş saatleri dışında başarılı insanların ne yaptığını merak ettiniz mi? Haftasonları ne yaptıklarını mesela? Bilgisayardan uzak oldukları zaman ne yapar bu şahıslar?

İnsanların boş zamanlarını nasıl kullandıkları iş hayatlarında başarılarına da yansımaktadır. Başarılı insanlar boş zamanlarını nasıl değerlendiriyor sorusuna aşağıda cevap vermeye çalıştım.

Egzersiz yaparlar

Fiziksel egzersizler hem bedeniniz hem de zihniniz  için faydalıdır. Her gün işten sonra yarım saat veya hafta sonu yapacağınız spor kan akışınızı pompalar, endorfininizin akışını dengeler. Fiziksel olarak vücudunuzun şekle girmesini sağlar ve kalori yakmanızı sağlar. Beyninize daha çok oksijen gitmesini sağlayarak sizi günün stresinden kurtarır. Bunları her gün yapmanız ve alışkanlık haline getirmeniz iş yaşamınıza da olumlu etki gösterecek ve uzun vadede  stresten koruyacaktır.

Okurlar

Okuma, hayat boyu süren bir alışkanlıktır ve başarılı insanlar daima okuyacak yeni kitaplar bulurlar. İster kurgu olsun ister olmasın ama okuduğunuz her kitap dünyada olup bitenleri daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Yeni karakterlerle tanıştırır sizi kitaplar. Yeni kültürler, insanlar, çevreler ile karşılaşır ve hatta yeni beceriler bile edinebilirsiniz kitaplar sayesinde. Düzenli okuma kelime dağarcığınızı geliştirir ve güçlü bir iletişime sahip olmanızı sağlar.

Ders alırlar

Eğitim, sadece okulda alınan ile sınırlı kalmamalıdır. En başarılı insanlar eğitimi belli bir zaman filimi ile sınırlamazlar ve boş zamanlarında değişik alanlarda beceriler elde edebilmek için dersler alırlar. Bunlar için paralar harcamanıza bile gerek yoktur. Eğer boş vaktiniz ve internetiniz varsa çok güzel beceriler öğrenebilirsiniz.

Gönüllü olurlar

Gönüllülük, nerede ve nasıl yaptığınızın önemi olmaksızın hem sizin için hem de toplumunuz için faydalıdır. İster bi mülteci kampında temizlik yapıyor olun isterse bir okulda gönüllü olarak çocuklara yabancı dil öğretin, hepsinin toplumun faydasına olduğunu unutmayın. Çevrenizdeki toplumu mutlu ederek kendinizi de psikolojik olarak rahatlatırsınız. Ayrıca bu gönülülük aracılığıyla yeni kişiler tanır ve yeni ilişkiler kurarsınız.

Hobileri vardır

İşlerinizi bir an önce bitirmek için işe odaklanmanız ve bütün zamanınızı bu yönde harcamanız kısa vadede sizi başarıya ulaştırabilir ama bir müddet sonra devreleri yakmanıza  ve  stres altına girmenize sebep olur. Kendinizi çeşitli alanlarda da geliştirmenizi engellemiş olursunuz böylece. Bunları yapmak yerine kendinize boş zamanlar yaratmak bu bu zamanlar için hobiler edinmek hem stresi atmanızı hem de işiniz ile ilgili bir perspektif yakalamanızı sağlar. Sıradan bir hobi size temiz hava aldıracak ve eğer sosyal hobiler olursa yeni ilişkiler bile kurmanızı sağlayacaktır.

Aileleri ve arkadaşları ile vakit geçirirler

Bu başlığa bilinçli olarak en son başlıkta yer verdim çünkü bunun üzerinde daha çok durmak istedim. Ne olursa olsun  işiniz her şeyiniz değildir. İşe gereğinden fazla odaklanmak ve dünya malının peşinde sürüklenip her şeyi unutmak bazılarınıza mantık dışı gelse bile yapılmaması gereken bir davranıştır. Hayatınızda gerçek başarıyı ve mutluluğu yakalamak istiyorsanız önceliğiniz daima yakın çevreniz ve aileniz olmalıdır. Başarı basamaklarını ne kadar hızlı tırmandığınız bir önemi olmayacaktır ailenizi ve dostlarınızı ihmal ettiğinizde.

Boş zamanlarınızda bunları yapmazsanız başarılı olmazsınız demeyeceğim tabiki… :)

Bunlardan bir kaçını yaptığınız zaman bazı stratejiler ve yetenekler edinirsiniz. Yeni ilişkiler kurar ve başarı yolunda fırsatları arttırırsınız. Sadece birkaçı ile başlayıp hayatınızdaki değişimi net olarak görebilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir