1. Anasayfa
  2. Ekosistem

Asgari Ücrete Ara Zam Geliyor | Komisyon Temmuzda Çalışmalarını Tamamlıyor

Asgari Ücrete Ara Zam Yapılacak Mı? Temmuz Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Asgari Ücrete Ara Zam Geliyor | Komisyon Temmuzda Çalışmalarını Tamamlıyor
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplanacağını ve asgari ücrete ara zam yapılacağını açıkladı. Komisyonun çalışmalarını temmuz ayında tamamlaması bekleniyor ve asgari ücretlilerin ara zamla birlikte ağustos ayında artan maaşlarını alması bekleniyor. Şu anda asgari ücret, ocak ayında net 8.506 Lira’ya yükseltilmişti. Yapılacak olan ara zamla birlikte asgari ücretin 11.000 Lira’nın üzerinde, yüzde 25’in üzerinde bir artışla ulaşması bekleniyor.

AK Parti‘nin seçim vaatleri arasında en düşük memur maaşının 22.000 Lira’ya yükseltilmesi ve temmuz ayında memur ve emekli maaşlarına ek olarak refah payı verilmesi de bulunuyor. Bu vaatlerin hayata geçirilmesi için Meclis’te önce komisyonlar kurulacak ve ardından memur ve emekli maaşlarıyla ilgili teklifler hazırlanacak. Bu tekliflerin temmuz ayında yasalaşması bekleniyor.

Hükümetin yüksek kira artışlarıyla ilgili atacağı adımlar da dikkatle takip ediliyor. Geçen yıl yapılan yasal düzenlemeyle kiralara yüzde 25 zam sınırı getirilmişti, ancak bu uygulamanın süresi 1 Temmuz’da sona eriyor. Meclis’in 15 Temmuz’a kadar bu konuda yeni bir yasal düzenleme yapması bekleniyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir