1. Anasayfa
  2. Ekosistem

Başarılı İnsanların Son On Dakika Alışkanlıkları

Başarılı İnsanların Son On Dakika Alışkanlıkları
0

Çoğumuz muhtemelen iş günümüzün son on dakikasını saate bakarak geçirmekten suçluyuz. Ancak, “You Can’t Be Ciddi! Putting Humor to Work” kitabının yazarı Michael Kerr’e göre, bu birkaç dakikayı akıllıca harcamak ertesi gün için şaşırtıcı bir fark yaratabilir. İş gününüzün son on dakikasının “ertesi günkü ruh halinizi, kişisel ilişkilerinizi, mutluluk seviyenizi ve hatta o gece ne kadar iyi uyuduğunuzu” etkileyebileceğini söylüyor.

Benzer şekilde, “Korkunç Ofis Zaliminizi Ehlileştirin: Çocukça Patron Davranışlarını Nasıl Yönetirsiniz ve İşinizde Başarılı Olursunuz” kitabının yazarı Lynn Taylor, başarılı insanların bu zamanları küçük görevlerin üstesinden gelmek için mükemmel anlar olarak kullandıklarını belirtiyor.

İşte en başarılı insanların başvurduğu son on dakika kurtarıcıları:

Masaüstlerini her anlamda düzenliyorlar
Taylor, masanız ve bilgisayarınızın masaüstü daha düzenli olduğunda görevlerin çok daha hızlı tamamlanabileceğine dikkat çekiyor. “Böylece ertesi gün zihniniz daha net olacak ve daha doğru öncelik sırasına koyacaksınız.”

Odaklarını kaybetmezler
Taylor’ın da belirttiği gibi, zihninizin yavaş yavaş sizi terk etmeye başlayacağı anlardır. “Doğal olarak, günün sonunda algınız o kadar net olmayacak.” Son on dakikada işle ilgili olmayan konularla dikkatinizi dağıtmamaya çalışın.

Yapılacaklar listelerini güncellerler
Bu başarılı insanlar işten ayrılmadan önce sürekli değişen yapılacaklar listelerine bir kez daha bakarlar. Ertesi gün her öğeyi hatırlamayı ummak yerine bunu bir alışkanlık haline getirmek, o gün neler başardıklarını hatırlamalarına da yardımcı olur.

Yaptıklarını gözden geçiriyorlar
İşin belki de en keyifli yanı bu. Michael Kerr’e göre, “Bir dakika durup o gün neler başardığınızı düşünmek size bir tatmin ve başarı duygusu verecektir. Ayrıca, zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınız o yoğun günlerde bunu yapmak size şunu hatırlatır: düşündüğünden daha fazlasını başardın.” Bunun genel mutluluk düzeyimiz üzerindeki etkisinin sizi şaşırtacağını düşünüyoruz.

Ne olduğunu değerlendirmek için bir dakika duraklarlar.
Neleri başardığınızı hatırlamanın yanı sıra işlerin neden ters gittiğini anlamaya çalışmak size işlerin nasıl yürüdüğüne dair birçok ipucu verecektir. Taylor, “Güçlü içgüdülere sahip profesyoneller, bir şey öğrenmiş gibi hissetmezlerse büyümediklerini bilirler” diyor.

Yalnızca ‘acil’ e-postalara yanıt verirler
Gerçekten de hassas konuları işin son on dakikasında çözmeye çalışmak akıllıca bir hareket olmayabilir. Taylor’a göre, “başarılı bir çalışan, yanıt gerektiren konular ile bekleyebilecek konuları ayırt etme yeteneğine sahiptir.” Bu ayrımın yapılmaması, sorunun her iki tarafın da enerji seviyelerinin düşük olduğu akşama yayılmasına neden olabilir, bu nedenle Taylor bu sorunlara verilecek en iyi yanıtın “ertesi sabah kısa bir toplantı önermek” olduğunu söylüyor.

Ertesi gün için hedefler koydular

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir