1. Anasayfa
  2. Rehber

Başarılı Liderlerin Yapması Gereken 5 Çılgın Şey

Başarılı Liderlerin Yapması Gereken 5 Çılgın Şey
0

Eğer gerçekleri görmek istiyorsanız sadece Google arama motoruna “başarılı kişilerin karakteristik özellikleri” yazmanız yeterlidir. Birçok üniversitenin bu alanda yapmış olduğu araştırmaların sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

Ancak bunların sadece teori olmadığını göreceksiniz. İşte başarılı insanların çılgın alışkanlıkları:

Naziktirler

Başarılı kişiler mevcut durumdan memnun değildirler. Sürekli “Eğer bu olursa ne olur?” veya “Olmazsa ne olur?” düşüncesindedirler. Kötü giden durumlarda bile soğukkanlılığı asla elden bırakmaz ve en iyi sonuca ulaşmak için çözüm ararlar. Tüm bunlarla baş ederken nazik ve saygılıdırlar, yapılanlardan dolayı suçlu aramak veya hata yapanın hatasını yüzünü vurarak rencide etmeye çalışmak gibi eylemlerde bulunmazlar. Tabi bunları yaparken de koltuğunda oturup çalışanların dikkatsiz davranarak ihmaller sonucu hata yapmalarını da izlemezler. Sadece karşıdaki kişiye karşı nasıl davranılacağını ve nazik bir şekilde sorunların üstesinden nasıl gelecekleri üzerine politikalar üretir ve bir daha bu durumların olmaması için gerekli tüm önlemleri de alırlar.

İşlerine tutkuyla bağlı olmalarına rağmen mantıklı ve nesnel durabiliyorlar

Başarılı kişiler işlerine tutkuyla bağlıdırlar ancak tutkularının akıllarını tamamen yönetmesine izin vermezler. Yeri geldiğinde durup ne durumda olduklarını iyi bir şekilde analiz edip en doğru seçeneği bulmayı çok iyi başarıyorlar. İşlerini yaparken tutkuyla mantığı birbirlerine karıştırmadan müthiş bir dengede çalışmalarını yöneterek çok daha başarılı oluyorlar.

Yakınsak ve ıraksak düşünceye sahiptirler

IQ testlerine dayanarak “yakınsak” derken kastedilen “rasyonel” düşünceye sahip olmaktır. “Iraksak” ise burada ince hesaplamaları yapmaya dayalı düşünme olarak tanımlanıyor. Bu düşünce genellikle doğru veya yanlış cevaplı sorular sormaya dayalıdır. İki düşünce yapısı da çok önemlidir. IQ’nuzun ne kadar yüksek olduğu önemli değil, eğer bu iki düşünce yapısını iyi bir dengede tutamazsanız başarılarınız sekmeye uğrayacaktır. Bu yüzden dengeyi iyi kurmalısınız.

Hem enerjik hem de soğuk kanlıdırlar

Başarılı kişiler bir şey üzerinde çalışırken düşük enerjili gözükebilirler ancak durum gözüktüğü gibi değildir. Bu şekilde davranmalarının sebebi sadece enerjilerinin mantıklı düşünmelerinin önüne geçmesini engellemektir. Bazen herkesten çok çalışmaları gerekiyor ve bunun aynı enerjide ve dikkatle yapabilmenin yolu gün boyunca enerjilerini dikkatli kullanmaktan geçiyor.

Çalışmayı severler

Çalışan birçok kişi tatil günlerini severken onlar ise çalışmayı, sorun çözmeyi ve başarılı işlere imza atmayı severler. İşlerini hem çok ciddiye alırlar hem de işlerini bir oyun edasıyla görüp buna göre çalışmalarını şekillendirmeyi severler. İşlerine resmen aşıktırlar. Çalışmalarından aldıklarından aldıkları zevkle ele aldıkları her bir çalışmalarını en iyi performansla sonuçlandırmayı başarıyorlar.

Liderlik, bir grup insanı belirli bir amaca yönlendirmek için kullanılan bir yetenektir. Başarılı liderler, sıradanlıktan öteye geçmek ve hedeflerine ulaşmak için farklı yollar izleyebilirler. Risk alarak büyük başarılar elde etmek, yaratıcı düşünceye açık olmak, kendilerine güvenmek, değişime açık olmak ve empati kurmak, başarılı liderlerin yapması gereken beş çılgın şeydir. Liderler, bu özellikleri benimseyerek, iş dünyasında büyük başarı elde ederler.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir