1. Anasayfa
  2. Ekosistem

Daha İyi Bir Hayat İçin Öğrenilmesi Gereken 7 Anlayış

Daha İyi Bir Hayat İçin Öğrenilmesi Gereken 7 Anlayış
0

Faktörler ayrı ayrı ortaya konulduğunda yüksek olasılıktır ki zihniyetiniz ve anlayışınız başarınızdaki en önemli faktör olur.

Ne düşünürseniz onun gibi olmaya başlarsınız.

Yani anlayacağınız her başarının arkasında anlayışımız olduğu gibi her başarısızlığımızın arkasında da zihniyetimiz yatmaktadır.

Kim olmak istediğiniz ile kim olduğunuz arasındaki fark zihniyetinizi ortaya koyar. Bir defa zihniyetinizi değiştirmeye başladınız mı bu davranışlarınıza da yansır.

İş ve özel hayatınızı radikal bir şekilde geliştirecek 7 anlayışı aşağıda paylaşıyorum:

Özgüven anlayışı

Harika işler yapmak için, kendinize güveninizin tam olması gerekir. Kapasitenize güvenmeli ve bu yönde adımlar atmalısınız. Başarı ne kendi başına yaratabileceğiniz ne de kendi kendine olan bir şey değildir. Kafanızın içindeki negatif seslere engel olmalısınız. Üzerine çalıştığınız ve inandığınız şeylerden vazgeçmemelisiniz. Özellikle de kendinize olan güveni kaybetmemelisiniz.

Hedef belirleme anlayışı

Ne istediğini bilmek ve ona ulaşma istekleri ayrı iki şeydir. Hedeflerinizi bildiğiniz zaman kendinizi kolay motive edersiniz. Unutmayın, sizi zorlamayan hedefler sizi değiştirmez. Yüksek hedefler koyun ve onlara ulaşmayana kadar da durmayın.

Sabır anlayışı

Daima ileriye gitmekle yerinde durmak arasında ince bir çizgi vardır. En başarılı insanlar daima ilerlemek için hareket edenler ve gerektiğinde durup izlemesini bilenlerden çıkmaktadır. Sabretmesini bilmeyenler çok büyük fırsatları kaçırmaya mahkumdurlar.  Bazen doğru şeyler için beklemek zorundasınız.

Cesaretli anlayış

Mükemmel şeyler yapmak için cesaret de gerekmektedir. Korku kendini daima bir şekilde ortaya çıkarır. Cesaretli olmak korku sahibi olmak anlamına gelmemektedir, korkularınla yüzleşebilmektir. Cesaret, vücudunuzdaki kaslar gibidir, kullandıkça gelişir.

Odak anlayışı

En büyük tersliklerden biri de odak sorunu yaşamaktır. Odak sorunu kişinin vaktini öldüren en büyük problemlerdendir. Bu konuda yapılabilecek en önemli şey daima olduğun anda kalabilmek ve konsantre olmak için dikkat kesilmektir. Dikkatsizlik zaman kaybından başka bir şey vermez. Disiplin, amaçlar ve başarılar arasında bir köprü görevi görmektedir. Odak bu köprüyü inşa eder.

Pozitif anlayış

Pozitif olmayı seçmek ve böyle bir tutum sergilemek hayatınızda bu yönde kararlar almanızı sağlayacaktır. Bir kere kafa yapınız olumlu yönde hareket etmeye ve o anlayışı sürdürmeye karar verdi mi, uzun bir süre devam eder. Pozitif olun ama pasif olmayın. Yapamadıklarınız için gerekçeler sunmak yerine yapmak için sebepler ortaya koyun.

Öğrenme anlayışı

Çok uğraşıyor olmanız öğrenmiyorsunuz anlamına gelmez. Her düşüş daima bir şeyler öğretir ve öğrendiğin her şey büyümene yardımcı olur. Öğrenmeye istekli değilseniz kimse size bir şey öğretemez ve size yardımcı da olamaz ama eğer öğrenmeye kararlı iseniz de kimse sizi durduramaz.

Her güzel başarının arkasında mutlaka belli bir çaba vardır. Güzel şeyler, amaçları için mücadele eden insanları bulur. Radikal bir biçimde hayatınızda değişiklikler olsun istiyorsanız kendinizi gerçekten değiştirmeniz gerekmektedir. Hayatınızı olumlu anlamda değiştirecek ve geliştirecek anlayışlar edinip amaçlarınızı daha kolay gerçekleştirebilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir