1. Anasayfa
  2. Rehber

Evden çalışırken üretkenliği artırmak için 4 strateji

Evden çalışırken üretkenliği artırmak için 4 strateji
0

Ev-ofis mükemmel bir fikir gibi gelebilir. İş saatinden sadece 10 dakika önce uyanmak, duş ve giyinme konusunda bir endişenizin olmaması gibi birçok avantaj sağlıyor. Evden çalışma bir lükstür ancak bu çalışma ortamı bazen görevlerinizi ihmal etmenize sebep olabilir.

Peki evde çalışma konforundan olmadan, çalışmalara odaklanıp ve verimli işlere imza atmayı sağlamak için ne yapmak gerekir?

İşte Üretken bir ev ofisi için uygulanması gereken 4 adım:

Erken uyanın

Sadece iş için, iş saatine doğru uyanmak cazip gelebilir ama vücudunuzun tamamen kendine gelmesi ve en iyi konsantrasyon seviyesine gelmeniz için en az 2 saat gerekiyor.

Sabah yataktan ilk çıktığınızda vücudunuzdaki melatonin seviyesi en yüksek seviyededir. Uyandığınız gibi çalışmaya başlamanız halinde odaklanma ve üretkenlik te birçok sıkıntı yaşarsınız. Bu yüzden erken uyanmalarınızı rutin içine almalısınız.

Gününüzü planlayın

Ben sık sık ne yapmam gerektiğini unutuyorum. Genellikle çok şey yapmam gerektiğinin farkındayım ama nedense aklımda bu görevlerimin neler olduğunu tutamıyorum. Sonuç olarak işlerimi belirli bir düzende yapmak için belirli bir program uygulamak zorundayım. Benim gibi olanlar için önerdiğim şey yapmanız gerekenleri sürekli not alarak bir gün önceden ertesi gün yapmanız gerekenleri bir listeye dökmenizdir.

Yapmanız gereken işleri listelemek için uygulamalardan da destek alabilirsiniz. Bunun için birçok uygulama mevcuttur. Pomodoro uygulaması benim kullandığım bir uygulamadır ve bu uygulamanın Chrome eklentisi de var. Bu uygulamaya işlerinizi tamamlamak için yaklaşık zaman dilimleri de belirleyebilirsiniz.

Koltuklarda çalışmayın

Rahatlığından dolayı koltuklarda çalışmak birçok kişiye cazip geliyor ama asıl sorun burada çok rahat etmemizden dolayı işlerimizde odaklanma sorunu yaşamamızdır. Şöyle ki, birçok kişi eve gittiğinde ilk olarak dinlenmek için bile koltukları seçer. Yani farkında olmasak da aslında buraya geçtiğimiz andan itibaren vücudumuz otomatik olarak dinlenme moduna geçiyor. Koltuklara geçtikten sonra biraz televizyon ve bir şeyler atıştırmaya da geçildi mi zamanın nasıl geçtiğini anlayamazsınız.

Bu yüzden evde çalışırken koltuklarda çalışmamalısınız, ideal yükseklikte bir çalışma masası ve sandalye de çalışmanız çok daha verimli olacaktır.

Çalışmalarınızdan sonra plan yapın

Evde çalışmak sizi hızlıca tembel ve asosyal bir karaktere dönüştürebilir. Bunu tecrübelerimden biliyorum. Mümkünse çalışmalarınızdan sonra plan yapmaya çalışın. Her akşam dışarı çıkıp bir partiye gitmenize gerek yok ama kendiniz için bazen evin dışına çıkmanızda fayda var. Spor salonuna gidin veya yürüyüş yapmaya çalışın. Ara sıra kendi zevkinize göre arkadaşlarınızla plan yapın. Tüm bunlar sizin sürekli ev içinde işe odaklanarak yaşayabileceğiniz stresten uzaklaşmanızı sağlar.

İş yerinde çalışanlara baktığımızda gün sonunda iş yerinden çıkarlar. Bu sizin zihninizin yorgunluğunu atmanızı sağlar. Uzaktan çalışmada ev ile iş yeri arasında ince bir çizgi vardır ve bu çizgi de bulunduğunuz yer sizin streste olmanız veya odaklanmanızda çok etkilidir. Bu yüzden evde çalışanların evde çok zaman geçirmesi süresi ile üretkenlikleri arasında ters bir bağlantı vardır.

Her gün yalnız olmanız üzerinizde psikolojik olarak negatif etkiler bırakabilir. Evde çalışıyor olmanız her gün pijamanızla koltuklarda çalışmanız anlamına gelmiyor. Evde bulunduğunuz her durum sizin üretkenliğiniz üzerinde çok etkilidir bu yüzden evde çalışıyor olsanız bile bir iş disiplininizin olması çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir