1. Anasayfa
  2. Rehber

Yetenekli Yazılımcıları Çalıştırmanın ve Elde Tutmanın 6 Etkili Yolu

Yetenekli Yazılımcıları Çalıştırmanın ve Elde Tutmanın 6 Etkili Yolu
0

İnternet dünyasının en büyük problemlerinden biri yetenekli çalışanlar bulmak ve tabi bu çalışanları elinde tutmak.

Yeni nesil bir sektörden bahsediyoruz ve bu sektörde yer alan yazılımcılar kendilerine daha fazla değer verilen ve daha mutlu oldukları yerde çalışmak istiyorlar. Hele ki aranan bir kişiyse işiniz o zaman çok daha zor.

Eğer yetenekli kişileri ekibinizde tutmayı istiyorsanız aşağıdaki maddelere dikkat etmenizde fayda var.

1- İyi yazılımcı iyi yazılımcılarla çalışmak ister!

Bir çok yazılımcının iş arama kriterleri arasında “çalışırken bişeyler öğrenme” ve “kendilerini geliştirme” vardır. Tüm teknoloji şirketlerinin amacı, iyi yazılımcılardan oluşan iyi bir takım oluşturmak. Şirkete iyi yazılımcı çekebilmenin yolu da şirket bünyesinde iyi yazılımcılar bulundurmaktan geçiyor. Böylece işe alacağınız yazılımcıya da sizinle ekibinizle çalışarak kendilerini geliştirebileceği izlenimi vermelisiniz. Eğer sizin çok iyi yazılımcı barındıracak bütçeniz yoksa bile en azından şirketinize konuşmacı olarak iyi yazılımcılar getirtip seminerler/eğitimler düzenleyebilirsiniz. Böylece yazılım ekibiniz yeni şeyler öğrendiklerini gördüğü için sizinle çalışmaya devam edeceklerdir.

2- İyi yazılımcı en son çıkan teknolojiyi, platformu ve programlama dilini kullanmak ister

Şirket olarak yeniliğe açık sistemleri kullanmayı seviyorsanız, teknik ekibin ilgisini çekmeyi başarabilirsiniz. Yazılımcılar dünya çapında yeni kullanılan, bilindik teknolojiler üzerinde çalışmayı ister.

Eski teknoloji veya çok nadir kullanılan bir sistem üzerinde çalışıyorsanız teknik ekibinizin ilgisini yitirmeye başlarsınız. Bunlara ek olarak kullandığınız sistemler üzerinde iyileştirme veya değiştirme tekliflerine her zaman açık olun. Yazılımcılarınızın söylediklerine verdiğiniz değer, kendilerine verdiğiniz değeri gösterecektir.

3- İyi yazılımcı büyük ve karışık problemleri çözmeyi sever.

Bir çok firmanın büyük işler yaptığını biliyoruz ama genelde firmalar bunun farkında olmuyor. Daha da  kötü olan şey ise teknik ekibe, yaptığı işin ne kadar büyük olduğu belirtilmiyor. Yazılımcıya kayda değer bir iş yapmadığı hissi uyandırılmamalıdır. Aksi takdirde yazılımcı sizinle çalışamaktan vazgeçebilir.

4- İyi yazılımcı şirket için önemli işleri halletmeyi sever.

Yazılımcı çalıştığı yer için ne kadar önemli olduğunu sıklıkla duymak ister. Daha da önemlisi yaptığı işin dünya için ne kadar önemli olduğunu bilmek ister. Yani çalışanınıza yaptığı işin büyük olmasa bile ne kadar önemli olduğunu ve nasıl bir probleme çözüm ürettiği bilgisini vermeniz gerekiyor. Böylece hem katmadeğer sağlar hem de daha özen göstererek, severek halleder.

5- İyi yazılımcı katkılarının değerleneceği bir ortam ister.

Diyelim ki ekibiniz bir ürün üzerinde çok sıkı çalışıyor ve siz bir anda fikrinizi değiştirip bu ürün üzerinde çalışmama kararı veriyorsunuz. Böyle bir hareketle bütün çalışanların şevkini kırarsınız. Bu hareket ekibinizi kaybetmeye yol açmayabilir ama bunun bir kaç defa daha tekrarlanması durumunda ne olacağını tahmin edemezsiniz.

6- İyi yazılımcı yaratıcı lisanslar almak ister.

Yazılmcıya önemli bir şeyler yapıyor izlenimi vermek bazen yetmeyebilir. Ayrıca yazılmıcının yaptığınız işi gerçekten sevmesini de beklemeyin. Bu yüzden de yazılımcıya ilgi duyduğu konularda çalışma fırsatı da verin. Küçük yan projeler verin yada hackhaton düzenleyin. Bunlar oldukça ilgisini çekecektir. Böyle durumlar için haftada ya da ayda özel bir gün belirleymeniz daha da iyi olacaktır. Böylece yazılımcılara iş teklifi yaparken de bunları sunabilirsiniz.

Kaliteli eğitimlere yollamak, önemli yurt içi ve yurt dışı seminerlerine katılmalarına teşvik etmek de onları mutlu etmeniz için oldukça faydalı olacaktır.

Umarım yukarıda sıralanan adımlar kafanızdaki teknik ekibi oluşturma aşamasında sizlere yardımcı olur. Bir çok yazılımcı proje bittiği için çalıştığı yerden çıkmaz ama mutsuz hisettikleri anda kafalarında ayrılma düşüncesi belirir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir