1. Anasayfa
  2. Rehber

Hata Yapma Korkusundan Kurtulmanın 3 Etkili Yolu

Hata Yapma Korkusundan Kurtulmanın 3 Etkili Yolu
0

İş dünyasında hemen hemen herkes hata yapma korkusuyla karşılaşır. Az miktarda duyulan endişe sizi en mükemmelini yapmaya çalışacağınızdan iyi yerlere taşıyabilecekken, bu duygunun fazla hissedilmesi çoğu zaman hayallerin gerçekleştirilmesine engel olabiliyor.

Endişe ve korku bir iş problemi olmamakla beraber; bunları daha çok çalışarak, daha fazla parayla ya da diğer iş yöntemleriyle çözmek mümkün değildir.  Ancak iç dünyanızda gerçekleştireceğiniz birkaç adımla bunu halletmeniz mümkündür. Bu endişeyle baş etmenize yardımcı olacak 3 ipucu :

Hataların olabileceğini kabul edin

Bilinmezlikler insanları korkutur. Yeni projem başarılı olacak mı? Attığım adımlarda başarısız olacak mıyım?

Korku ile başa çıkabilmenin en iyi yolu bilinmezliklerden doğacak hataları kabullenebilmektir. Öncelikle iş hayatımızda ya da özel hayatımızda başarısız olabileceğimizi bilmeliyiz. Ayrıca “başarısızlık” kavramı bakış açısına bağlıdır. Başarısız olmak her zaman kötü olmayabilir. Başarısızlıklar sizin için anlık kötü sonuçlar doğurabilirken uzun vadede bakıldığında size eşsiz deneyimler kazandırarak daha sonraki adımlarda bu hataya göre ilerlemenizi, temkinli olmanızı sağlar. Başarısızlık geçici, başarı ise her zaman kalıcı olandır.

Sonuç olarak başarı yolunda ilerlerken; korkulara yenilerek başarısızlığa doğru değil, hata yapabileceğinizi göz önünde bulundurarak başarıya doğru koşmalısınız.

Hatanızın doğru nedenini bulun ve çözün

Zihinsel olarak birkaç adım derine gittiğimizde, kendinize “ Benim gerçekten korktuğum şey ne?” sorusuna cevabınız  yalnızca “Başarısızlık” olur.  Ama bunu detaylandırarak korku algısında daha derine gitmeniz gerekir. Örneğin; hazırladığınız projede başarısız olacağınızdan korktuğunuzu değil, projede hangi adımda neden başarısız olacağınıza dair korktuğunuzu belirlemelisiniz.

Bu tür detaylarla daha iyi düşünüp problemleri halletmeye çalışabilirsiniz.  Kendiniz çözebilir ya da birilerinden yardım isteyebilirsiniz. Endişenizin yersiz olduğunu anlayıp, korkularla baş edebilirsiniz.

Hedeflerinizden vazgeçmeyin

Korkularınız, sizi hedeflerinizden  asla vazgeçirmemeli. Korku gerçek olduğu kadar, hedefler ve hayaller de gerçek ve büyükler.

Korkunuzu bir defa kabullenip üstesinden gelebildiyseniz bu sizin için büyük bir ilerleme olur. Her yeni hedefte bunu tekrarlamanız gerekir. Endişelerinizi hedeflerinizin önüne geçirmemeli, düşündüğünüz en kötü senaryo gerçekleşecek olsa bile hedefinizden vazgeçmemelisiniz.

Son olarak:

Girişimci, dünya lideri veya başarılı kişinin hayatını incelediğiniz takdirde, her birinin korkular yaşadığını fakat onların üstesinden gelebildiklerini göreceksiniz.  Onlar yapıyor, siz de yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir