1. Anasayfa
  2. Ekosistem

İş Hayatında Bilinmeyen Şaşırtıcı Özellikler

İş Hayatında Bilinmeyen Şaşırtıcı Özellikler
0

Başarıyı etkileyen faktörler genellikle eğitim, deneyim, beceri ve çalışma disiplini gibi konularla ilişkilendirilir. Ancak, son yıllarda yapılan araştırmalar, başarıyı etkileyen ilginç faktörlerin de olduğunu göstermektedir. Bu faktörler arasında doğum ayı, boy, doğum sırası ve çocukluğun ilgi odağı olması yer almaktadır. Bu faktörlerin, iş hayatındaki başarıyı nasıl etkilediği ve nedenleri neler olduğu merak konusu olmuştur.

Bu makalede, başarıyı etkileyen bilinen faktörlerin yanı sıra, ilginç faktörlerin de etkisi incelenecektir. Gelin hep beraber bunlara bakalım.

Başarının Sıradışı Kaynakları

Çalışan herkesin en büyük ideallerinden biri elbette işinde başarılı olmak. Başarıyı hedefleyen birçok kişi kişisel gelişim kitaplarından, eğitimlerinden yararlanmaya çalışıyor. Ancak, başarıyı etkileyen bazı faktörler var ki, onlar belki de birçok kişinin aklının ucundan bile geçmemiş olabilir. Sektörlerinde başarılı olan kişilerin ortak özellikleri incelenerek varılan bazı sonuçlar başarının bilinenlerin dışında, ilginç bazı özelliklerden de kaynaklanabileceğini ortaya koyuyor. Klasik ve herkes tarafından bilinen başarıya ulaşma yöntemlerinin aksine ilginç bulabileceğiniz bu detaylara gelin birlikte bakalım…

Doğduğunuz Ayla İş Hayatındaki Başarınız Arasındaki İlişki

Yapılan incelemeler, hangi ayda doğduğunuzun başarınızla doğrudan ilişkili olduğunu gösteriyor. Bu bilgi bir hurafe ya da astrologlar tarafından ortaya çıkarılmış bir yorum gibi görünebilir. Ancak, hangi ayda doğduğunuzun başarınızla olan ilişkisi son derece mantıklı şekilde açıklanıyor. Yılın sonuna doğru doğan çocukların, aynı yaşta olduğu çocuklardan daha küçük ve haliyle daha geç gelişecek olması, katılacağı spor aktivitelerinde başarısız olmalarına neden olabilir. Bunun en iyi örneklerinden biri, Kanada’daki profesyonel hokey oyuncularının genel olarak Ocak, Şubat ve Mart aylarında doğduklarının tespit edilmesi olarak gösteriliyor. Bu nedenle, doğduğunuz ayın başarınıza etkisi olduğunu unutmamalısınız.

Uzun Boyluysanız Şanslısınız

Boy ve başarının birbiriyle ilişkisine dair bilgi veren kaynaklarda, uzun boylu kişilerin daha fazla para kazandığı ve iş hayatında daha emin adımlar attığı anlatılıyor. Kulağa tuhaf gelebilir ama başarılı birçok işverenin, uzun boylu kişiler olduğu kaydediliyor. Bu konuda yazılanlara göre, uzun boylu kişiler fiziki alan kontrolünde başarılı, kendi güvenen ve yönetim konusunda başarılı kişiler oluyor. Bu durum onların sosyal yaşantılarında olduğu gibi iş hayatında da başarılı olmalarını sağlıyor. Hatırlatalım Steve Jobs’un boyu 183 cm’ydi…

Kaçıncı Çocuk Olduğunuz İş Hayatındaki Başarınızı Etkileyebilir

Ailenizde kaçıncı çocuk olduğunuzun da iş hayatındaki başarınızı etkileyebileceği iddia ediliyor. Bu teoriye göre, en büyük çocuklar liderlik ve sorumluluk yetenekleri konusunda daha avantajlı oluyorlar. En küçük çocuklar ise daha yaratıcı ve sosyal olabiliyorlar. Ayrıca ortanca çocuklar ise müzakere ve uzlaşma becerilerini daha iyi geliştiriyorlar. Bu nedenle, aile yapınızın da iş hayatındaki başarınıza etkisi olduğunu düşünebilirsiniz.

Sosyal Medyada Yaptığınız Paylaşımlar İş Hayatınıza Etki Edebilir

Sosyal medya artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Ancak, iş hayatındaki başarınızın sosyal medyadaki paylaşımlarınızla da ilişkili olabileceği iddia ediliyor. İşverenlerin, adayların sosyal medya hesaplarını incelediği bir gerçek. Olumlu, ilginç ve değerli paylaşımlar yaparak kendinizi iş hayatında da göstermeniz mümkün. Ancak, bu durumun tersi de geçerli. Özellikle olumsuz, aşırı kişisel veya saygısız içerikli paylaşımlar yapmanız, iş hayatında itibarınızı zedeleyebilir ve başarınızı etkileyebilir.

İş hayatındaki başarınızı etkileyen faktörlerin sadece klasik yöntemlerle sınırlı olmadığını söyleyebiliriz. Doğduğunuz ay, boyunuz, aile yapınız ve sosyal medya kullanımınız gibi detaylar da başarıya etki edebilir. Bu nedenle, hayatınızın her alanında dikkatli ve özenli olmanız, başarılı bir kariyerin anahtarlarından biri olabilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir