1. Anasayfa
  2. Rehber

İş seyahatlerinin önemi: Patronunuzu ikna etmek için 5 neden

İş seyahatlerinin önemi: Patronunuzu ikna etmek için 5 neden
0

Ufacık bütçelerin olduğu ve teknolojinin hızla geliştiği dünyada iş seyahatleri eskisi gibi sık olmuyor. Ama imkânım olsa eski yöntemle devam ederdim, en azından bazı işler için.

Bu seyahatlerin şirkete önemli maliyetle çıkardığının farkındayım. Eğer seyahatin gerçekten gerekli olduğuna inanıyorsanız patronunuzu ikna etmeniz için bazı sebepler belirtmelisiniz.

Yeni müşterilerle yüz yüze görüşme önemlidir

Yeni müşterileri ile iş bağlamaya çalıştığınız zaman mail veya telefon yolu ile olmayacak bazı şeyleri yüz yüze çok daha rahat yapabilirsiniz. Güven vermek işi kapmanın büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Birbirinizi daha rahat anlamayı da sağlar. Özellikle yapılan işi yerinde görmek size büyük avantaj sağlayacaktır.

Var olan ilişkileri sıcak tutmak ve geliştirmek gerekir

Aynı değer mevcut müşterileriniz için de geçerlidir. Farklı sebeplerden bile olsa mevcut müşterilerinizi ziyaret edip onlara değer verdiğinizi göstermeli ve ilişkileri sıcak tutup daha da ileri bir seviyeye taşımalısınız. Yeni iş teklifleri sunabilir yeni fırsatlar elde edebilirsiniz.

Yeni seyahatler yeni iş fırsatları olabilir

Ticaretle ilgili yapılan büyük tanıtımlar ve konferansların olduğu yerlere seyahat hem yeni bağlantılar kurmanıza yardımcı olur hem de yeni anlaşmalar yapmanızı sağlar. Network olayını asla hafife almayın, yeni ilişkiler kurmak için en önemli ihtiyaçlardandır.

Seyahat kendinizi geliştirmeniz için eğitim alma imkânı da sağlar

İş seyahatinin bir diğer faydası ise içinde eğitim barındırmasıdır. Çalışanların kapasitelerinin artması ve işlerini daha yüksek kalitede ve yüksek motivasyonla yapmalarını sağlar. Eğitimlerin çoğu online olmaya başlamış olsa bile hala insanları bir araya gelip deneyimlerini paylaştıkları eğitimler mevcut.

Seyahatin getirisi yapılan harcamaların çok üstünde olacak

Seyahat konusunda patronunu ikna etmek isteyen herkesin yapılacak olan bu seyahatin bütün masraflarını hesaplayıp patronuna göstermesi gerekir ve bunun yanında bu seyahatin işe ve patrona getirisini açıkça belirtmelidir.

İş seyahatlerinin önemini kavramak ve bunu anlatabilmek son derece önemlidir. Öncesinden bazı araştırmalar yapmalı ve verilerle patronunuzun karşısına çıkmalısınız. İşin sonunda, onay aldıysanız tekrar bir özet geçmeniz ve bu seyahatin ne kadar verimli olacağını belirtmeniz gerekir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir