1. Anasayfa
  2. Ekosistem

İş ve Sosyal Hayat Dengesi İçin 5 İpucu

İş ve Sosyal Hayat Dengesi İçin 5 İpucu
0

İster iş hayatınızla ilgili ister ev hayatınızla ilgili olsun, hayatlarımıza bir balans ayarı vermemiz gerektiğini hep konuşuyoruz.

Özellikle girişimlerde çalışanların bu iki ayrımı artık çok iyi dengede tutmaya çalıştığı ve ona göre planlama yaptıkları ön plana çıkmaktadır. Sosyal hayatlarını ve kariyerlerini dengede tutmak için artık mühendislik çalışmalarına da başvuranların sayısı az değil.

Hem sosyal hem de iş hayatınızı dengede tutmanızı sağlayacak 5 teknolojik ipucuna ne dersiniz? Bu sayede üretkenliğinizde de bir gelişme olacak ve kendinizi daha az stresli hissedeceksiniz.

1- Gelen kutunuzun üstesinden gelin

Akıllı telefonlar ile artık günün her dakikası online durumdayız. Akşam sekizde gelen bir e-posta yüzünden 2 saatimizi harcayabiliyoruz. Bu durum zamanımızı ailemizden, arkadaşlarımızdan kısmamıza sebep olmaktadır. Eğer mail veya telefon sizin işinizde önemli bir öncül değilse bu konuda bazı ayarlamalar yapmalısınız. Sadece acil e-postaların iş saatleri dışında size ulaşmasını sağlamalısınız. Bu konuyu teknik elemanlarınıza danışıp gelen e-postaları acil olan ve olmayan diye ayırmasını sağlamalısınız. Acil olmayanlar sabaha kadar bekleyebilir, böylece zamanınızı ailenizle harcayabilirsiniz.

2- Aktif kalabilmek için giyilebilir teknolojilerden faydalanın

Giyilebilir giyisiler size hayatınızın her alanında yardımcı olur ve sizi maksimum seviyede tutar.

Bunların başında ise uyku geliyor. Düzgün bir uyku çekebilmek için uyku bilekliği vb şeyler kullanarak uyku kalitenizi ölçebilir ve size en uygun olan zamanlamayı bulabilirsiniz. Böylece sabah uyandığınızda hala esnemiyor olacaksınız. Bu araçlar boş kaldığınız zamanlarda ise sizleri uyarabilir nitelikte olduğu için sürekli zinde kalabileceksiniz.

Zamanla bu giyilebilir teknolojilerin hayatınızı düzene soktuğunu göreceksiniz. Bununla da kalmayacak bazı hedefler önünüze koyacak ve bunları gerçekleştirmeye yönelik bir planlamanın içine gireceksiniz.

3- Daha çok toplantı çıkaran ve zaman kaybı olan toplantıları ortadan kaldırın.

Eğer toplantılar çalışma gününüzün büyük bir bölümünü kapsıyorsa maalesef ki hayatınızın çoğunu da kapsayacak demektir. Atlassian’a göre çalışanlar ayın 32 saatini üretkenliği arttırmayan toplantılarla geçirmektedirler. İşten erken çıkıp gereksiz toplantılar yapmazsanız daha faydalı olabilirsiniz.

4- Evden çalışın ve organize kalın

Uzun çalışma saatleri ve bitmez tükenmez işler insanın üretkenliğini bitirir. Bunun yanında bir de bu zamanları hep ofiste geçiriyorsanız daha da kötü demektir. Farklı bir şey deneyin ve işinizi evinize götürün. Kendinizi özgür hissettiğiniz, kafanızın boşaldığı yere.

Yapılan son araştırmalara göre işini evinde yapan insanların çoğu daha fazla üretken olmalarına rağmen kendilerini daha az yorgun hissetmişlerdir.

Evden çalışmanıza rağmen sizi çalışma arkadaşlarınızla iletişim halinde tutacak 2 programa göz atmanızda fayda var.

İşlerinizi düzenli şekilde takip edebileceğiniz Trello ve arkadaşlarınızla rahatlıkla iletişim sağlayabileceğiniz Hipchat.

Sosyal medya kullanımınızı kısıtlayın

İster evde olun ister ofiste ama emin olabilirsiniz ki sosyal medyada az zaman harcamak, oyalanmamak sizin için daha faydalı olacaktır. GlobalWebIndex’in yaptığı araştırmaya göre insanlar günde ortalama 1.72 saat sosyal medyada harcamaktadırlar.

Sosyal medyada harcadığınız zamanı azaltırsanız daha çok üretken olur ve daha çok eğlenmeye vakit bulursunuz.

RescueTime adlı yazılım sayesinde sosyal medya kullanımınızı kontrol altında tutabilirsiniz. Sosyal medyada çok zaman harcadığınız günlerinize başka şeyler koyabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya kullanım sürenizi aştığınız zaman uyarı mesajı alacaksınız.

Sosyal medya gerçekten de zararlı bir mecra değil ama eğer zamanlarınızı yiyorsa müdahale etme zamanı gelmiştir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir