1. Anasayfa
  2. Rehber

Ofiste Cinsiyet Ayrımcılığını Önlemenin Yolları

Ofiste Cinsiyet Ayrımcılığını Önlemenin Yolları
0

Ülkemizde olduğu gibi dünyanın birçok yerinde iş dünyasında kadınlar maalesef cinsiyet ayrımcılığıyla karşı karşıya kalıyorlar. Ücrette farklılık, psikolojik baskı, belli pozisyon veya sektörlerde cinsiyet temelli ayrışma, taciz gibi birçok sorun hala devam etmektedir. Bu sorunlarla mücadele etmek için kadınlar elinden geleni yaparken, artık bu mücadelenin sadece kadınlara düşmeyeceğini söylemek gerekiyor. Erkeklerin de bu konuda sorumluluk alması gerekiyor.

Bu yazıda ofiste cinsiyet ayrımcılığına karşı erkeklerin yapabilecekleri üzerinde duracağız.

1- İmkanınız varsa babalık iznini kullanın

Babalık izni konusunda hala birçok sorun olsa da eşiniz doğum yaptığında 10 gün için bu izni kullanabilirsiniz. İmkânınız varsa bu şansı kullanarak, başkalarını da bu konuda teşvik edin.

2- “Aile Şirketi”nizde işleri eşit bölüşün.

Kadınların işten döndükten sonra ev işleri ve çocuklarla daha fazla ilgilenmeleri gerektiği beklentisi, hala birçok evde ve ofiste mevcut. Bu beklentinin doğru olmadığına inanarak, işleri eşit bölüşün.

3- Eğitimleri ve rehberliğinizi hem kadın hem erkeklere açın.

Kadınların üst düzey yöneticiliklerinde azınlıkta olduğu birçok sektörde kadın çalışanlar, hemcinslerinin rehberliğine ulaşamıyor. Bu ayırımın farkına varıp, kadın ve erkek çalışanlarınızı eşit şekilde eğitime dahil edin.

4- Kullandığınız söyleme dikkat edin.

Kadınlar için uygun meslek ya da kadınlar için kullanılan dil gibi cinsiyet temelli ayrımcı ifadeler, toplumda yaygın bir şekilde kullanılıyor. Bu tarz ifadelerden kaçınarak, dilinizi dikkatli bir şekilde kullanın.

5- Yalnızca erkeklerin konuşmacı olduğu panellere katılmayı tercih etmeyin.

Yalnızca erkeklerin ve benzer tarzdaki kişilerin konuşmacı olarak yer aldığı bir panelde, farklı bakış açılarının eksikliğini siz de hissedeceksiniz. Farklı kökenden insanların ve kadınların katıldığı panellere katılmayı tercih edin.

Cinsiyet ayrımcılığına karşı mücadele sadece kadınların sorumluluğunda değil, erkeklerin de sorumluluk alması gereken bir konudur. Ofiste cinsiyet ayrımcılığına karşı erkeklerin yapabilecekleri bu 5 adımdan ibaret değil, ancak bu adımlarla başlayabilirler. İş dünyasında cinsiyet eşitliği için hepimizin sorumluluk alması ve mücadele etmesi gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir