1. Anasayfa
  2. Ekosistem

Saç Kaybı ve İş Hayatında Başarı İlişkisi: Gerçekler ve Yanılgılar

Saç Kaybı ve İş Hayatında Başarı İlişkisi: Gerçekler ve Yanılgılar
0

Amazon’un CEO’su Jeff Bezos, Goldman Sachs’ın CEO’su Lloyd Blankfein, Netscape’in kurucusu Marc Andreessen, FUBU’nun yaratıcısı…

Bu kişilerin ortak özellikleri nedir biliyor musunuz? Tabii hepsi başarılı kişiler ama bunun yanında fiziksel özelliklerine baktığımızda hepsinin saçı yok.

Peki bu kişilerin kel olmasının onlara sağladığı avantajı biliyor musunuz?

İş hayatında başarılı insanların kelliklerinin onlara sağladığı olumlu algılar vardır. Pensilvanya Üniversitesi’ nin araştırmasına göre; pürüssüz saç derisine sahip kişilerin bu özellikleri, onların daha baskın ve güçlü görünmelerini sağlıyor. Araştırmacı Albert Mannes’in yaptığı deneylerde, dijital ortamda saçları yok edilen kişilerin gerçek özelliklerine göre daha uzun boylu, baskın ve güçlü olarak algılandıkları ortaya çıkmıştır. Doğal olarak saç kaybına uğrayan kişiler bu bulgulara göre kendilerini daha iyi hissedebilirler çünkü kellik diğer kişiler tarafından her zaman olumsuzluk olarak algılanmıyor.

Her yıl yeniden saç sahibi olmak isteyenlerin milyarlarca dolar harcadığını göz önünde bulundurursak; bu çabalarının güçlü ve karizmatik görünmek açısından gerekli olmadığını söyleyebiliriz.

Bu araştırmaya göre kellerin yeniden saç sahibi olmak yerine, saçlarını tamamen kazıtmalarını önerebiliriz. Böylelikle iş hayatlarında daha güçlü ve dinamik görünebilirler.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir