19 Yıllık Tecrübesiyle Türk Kadın Girişimcinin Meslek Serüveni
0

Türk Kadın Girişimci Güngör Köse ‘nin 19 Yıllık Başarı Hikayesi

Bayburt’ta yaşayan Güngör Köse, 19 yıl önce kendi dikiş, nakış ve piko atölyesini açarak iş dünyasına adım attı. Kadınların ekonomideki az temsiline dikkat çeken Köse, bugün çalışan, bağımsız ve ekonomik özgürlüğünü elde etmiş kadınları görünce gurur duyduğunu ifade etti. Şimdi 30 yaşında olan oğlu Yusuf Köse’nin küçükken cesaretlendirici sözleri, Güngör Köse’yi ev ekonomisine katkı sağlama amacıyla hevesle başladığı işinde 20. yıla doğru adım adım ilerlemesine ilham verdi. Köse, “Allah bana ömür verdikçe işime devam edeceğim. İşimi seviyorum, bir gün atölyeye gitmediğimde boşluk hissiyle karşılaşıyorum. 19 yıldır çalışan bir kadın olarak çalışmamak benim için düşünülemez” şeklinde konuştu.

Yorgan sırma, dikiş, nakış ve terzilik gibi işlerin yanı sıra son zamanlarda takı, incik ve boncuk işine ilgi duyan Köse, boş vakitlerini de takı yaparak değerlendirdiğini belirtti. Çalışmayı seven ve girişken biri olduğunu ifade eden Köse, “İş yerimi kendi çabalarımla, ayaklarım üzerinde durarak kurmayı başardım. 3 çocuk büyüttüm ve çocuklarım benim işime engel olmadı. Ev ekonomisine katkıda bulunmak için başladım ve hâlâ işime devam ediyorum. Dikiş dikme, yorgan sırma gibi işler yapıyorum. Evlenecek kızların çeyizlerini hazırlıyorum ve terzilik işlerinin hepsini yapabiliyorum. Akşamları eve döndüğümde ise boş durmayı sevmiyorum. Ev ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla takı yapıyorum, çocuklarıma destek veriyorum” dedi.

Güngör Köse, kendi imkânlarıyla iş yerini kurduğunu ve ayakları üzerinde durarak çalışarak başarıya ulaştığını vurguladı. “İşe başlamadan önce iş hayatını merak ediyordum. Sonrasında hevesle işe girdim ve büyük oğlum yıllar önce bana destek oldu. ‘Anneciğim çalış, çalışmanın ayıbı olmaz’ dedi ve ben çalışmaya başladım. Sıfırdan başladım ve bugünlere geldim. 3 çocuk büyütürken onların tüm ihtiyaçlarını karşılamak zorunda kaldım, eşim de bu süreçte benim yanımda destekçim oldu. Kendi atölyemi kurarak, ayaklarım üzerinde durarak iş yerimi oluşturdum. Şu anda 19 yıllık bir çalışma sürecine sahibim ve bu süre boyunca hiç durmadan, gayretle çalıştım” şeklinde konuştu.

Güngör Köse, işine olan tutkusunu ve girişimci ruhunu aktarırken, son zamanlarda takı, incik ve boncuk işlerine olan merakının da arttığını belirtti. Boş vakitlerini takı yaparak değerlendirdiğini ve üretmeyi sevdiğini ifade etti. Ev ekonomisine katkı sağlama amacıyla giriştiği takı yapımının, aynı zamanda çocuklarına da destek olma anlamına geldiğini söyledi.

Köse, kendi başarı hikayesini anlatırken, kadınlara da seslenerek, ayaklarının üzerinde durmalarını ve ekonomik özgürlüklerini elde etmelerini önerdi. “Kadınlar imkan bulamadıkları durumlarda bile evde takı yaparak gelir elde edebilirler. Ayaklarınızın üzerinde durun, çalışın. Benzer şekilde evde oturan kadınlar en azından takı yaparak üretebilirler. Kadınlar ekonomik özgürlüklerini kazansınlar” şeklinde konuştu.

Güngör Köse’nin başarı hikayesi, kendi imkânlarıyla kurduğu atölyesinde 19 yıldır başarılı bir şekilde çalışmasını sürdürmesi ve ev ekonomisine katkı sağlarken aynı zamanda çevresindeki kadınlara da ilham olmasıyla dikkat çekiyor. Özveriyle çalışan ve girişimci ruhunu koruyan Köse, Türk kadın girişimciler için bir örnek teşkil etmektedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir