1. Anasayfa
  2. Ekosistem

Ofis Çalışanlarının Sağlığına Zarar Veren 6 Tehlike

Masa başı işlerinin tehlikeleri hakkında ne biliyorsunuz?

Ofis Çalışanlarının Sağlığına Zarar Veren 6 Tehlike
0

Masa başında çalışmak, uzun süre hareketsiz kalmak, kahvaltıyı atlamak, mutsuzluk ve izolasyon riski, uygun ofis mobilyalarına yatırım yapmamak, kirli ofis havasını solumak, uzun süre bilgisayar ekranı önünde oturmak sağlığınızı etkileyebilir. Bu, diğer şeylerin yanı sıra kas-iskelet sistemi bozuklukları, diyabet, obezite, kanser, kalp hastalığı, hipertansiyon ve karpal tünel sendromu ile sonuçlanabilir. Sonuç olarak, masa başında çalışan bireylerin riski en aza indirmek için düzenli aralıklarla kısa yürüyüşler yapmaları, uygun duruş sağlayan mobilyalar kullanmaları, pencereleri açmaları ve klima kullanmaları gerekmektedir.

İş başvurusu yaparken özellikle “masa başı işleri” tercih edebilirsiniz. Masa başı işler daha güvenli veya daha az talepkar gelebilir ya da işe daha resmi, ciddi bir hava katabilir. Ancak masa başı çalışma sistemi, stres, uzun saatler ve hareketsiz kalma nedeniyle tarlada çalışmak kadar yorucu olabiliyor.

Masanızın güvenli bir görünümü ile tehlikeli ve tehditkar dünyaya bir göz atalım.

Uzun ve hareketsiz vardiyalar
Masa başında uzun saatler geçirmenizi gerektiren ofis işleri, çocukları korumaktan kas-iskelet sisteminize kadar vücudunuzdaki pek çok hastalığı beraberinde getirebilir. Gelecekte diyabet, obezite ve hatta kanser gibi riskler genellikle bu istikrarlı çalışma temposundan kaynaklanmaktadır. Yani hareketsiz bir işe yerleştirilmenin etkisi sadece boyun, sırt ve bel ağrısıyla sınırlı değil.

Kahvaltı
Haftanın başında birçok ofis çalışanı vardiyaları nedeniyle kahvaltıyı atlıyor veya kaçırıyor. Ancak bunun metabolizmanızı strese sokabileceğini biliyor muydunuz? Ayrıca kahvaltı yapmamak daha hızlı ve kolay kilo vermenizi sağlayabilir. Kalp problemlerinden ve kan basıncındaki artıştan bahsetmiyorum bile. Çünkü kahvaltının gerçekten mutlulukla ilgisi var.

Mutsuzluk
Hareketsizliğin mutsuzluk ve depresyon için doğru birim olduğunu henüz anlamamış olabilirsiniz. Cuma heyecanınız ve Pazartesi sendromunuz hareketsizlikten kaynaklanıyor olabilir. Sosyal ortamlarda dikkatleri üzerine çeken “Şükürler olsun Cuma – Hamdolsun Cuma geldi” cümleleri bile masa başında çalışmaktan sıkılan birinin işi olabilir.

Ofis mobilyaları
Ofis çalışanlarının bir şekilde hareket etmelerini sağlamak için kısa egzersizler yapmaları gerekir. Ama tabii ki koltuğunuzda sağa sola dönerek hareket etmediniz. Uzun süre masanızdan uzaktaysanız ve kısa yürüyüşler yapıyorsanız, boyun ve bel egzersizleri yardımcı olabilir. Bazı ofislerde kullanılmaya başlanan koşu bandı masaları bu soruna çözüm olabilir. Uzun saatler boyunca hareketsiz oturmanıza neden olan bir yer varsa ve bunu istemiyorsanız doğru oturma pozisyonunu sağlayan ofis mobilyalarını tercih etmenizde fayda olabilir.

Ofis havası
Kapalı ortamlardaki havanın sokakta soluduğumuz havadan daha temiz olduğunu anlayabiliriz. Yazın pencerelerin kapalı olduğu, klimanın açık olduğu, havanın zaten soğuk olduğu ve ofislerin nadiren havalandırıldığı ofislerde hava bayatlayarak baş ağrısına, yorgunluğa ve konsantrasyon güçlüğüne yol açabilir. Bu nedenle, daha keyifli ve sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamak için pencereleri açmak ve ofisi düzenli olarak havalandırmak önemlidir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir