1. Anasayfa
  2. Rehber

Başarılı Kişilerin Kendilerine İlke Edindiği 4 Unsur

Başarılı Kişilerin Kendilerine İlke Edindiği 4 Unsur
0

Başarı herkese göre  farklı bir şekilde yorumlanabilir. Çünkü başarı kimine göre güç, servet, şöhret ve para ifade ederken, kimine göre ise hedefe yönelip onu elde etme sürecidir.
Bu süreci bazı kişiler başarıyla tamamlarken bazılarınınki başarısızlıkla sonuçlanır. Peki bu süreci olumlu sonuçlandırmak için ne yapılabilir? Ne tür davranışlar sergilenebilir?  Diğerleri bunu nasıl başarıyor? İşte başarılı bireylerin kendilerine ilke edindikleri 4 unsur:

Netlik

Herkesin hayatında netliğe ihtiyacı olur çünkü belirsizlikler kafaları bulandırarak olumsuzluklara sürükler.  Başarıyı isteyen birisi içinse ne istediğini biliyor olmak, her zaman o kişiyi diğerlerinden bir adım öteye taşır.

Diğer bir deyişle, ne istediğinize konsantre olun. Her gün kendiniz için günün net hedeflerini belirleyin.

Bağımsızlık

Her olayın birbirine bağlı şekilde gerçekleştiği günümüzde, bağımsızlık başarı için önemli bir rol oynar. Bunu başarmanın yolu ise, başkalarına bağlı şekilde yaşamamaktan ve ve hedeflerinize attığınız adımlarda kendi seçiminizi yapabiliyor olmanızdan geçer.  Buna karşın birilerinin siz yardım ediyor olması  ise bağımsızlığın elde edilemediği anlamına gelmez. Aksine içinizdeki değerleri kaybetmeden insanlarla ilişkilerinizi sağlamlaştırmanız sizi daha mutlu edecektir.

Duyarsızlık

Başarıya ulaşabilme yeteneğinizin olduğunu kabul etmelisiniz. Olumsuzluklar başarı yolundaki adımlarınızı etkilememeli.  Doğru tutum ile olumsuzluklara karşı duyarsız hale gelmeli ve onları göz ardı edebilmelisiniz.

Özgüven

Korku çoğu zaman isteklerinize erişmenizi engelleyerek başarıya doğru ilerlemenizi önler. Korku insanda  güvensizlik, şüphelenme ve endişe yaratarak sizi konfor alanınızın dışına çıkmaktan alıkoyar. Başarılı kişilere baktığımızda ise, her zamankilerin dışında birşeyler yapmaya çalıştıklarını görebiliriz. Onlar korkularını  yaşamlarının dışına taşıyarak hedeflerine ulaşmak için çabalıyorlar.

Hayalini kurduğunuz şeylere sahip olacağınızı düşünerek korkularınızın ötesine geçebilirsiniz. Korkulardan uzaklaşmak özgüveninizin artmasını sağlayacaktır ve özgüven başarının en büyük anahtarlarındandır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir