1. Anasayfa
  2. Rehber

Data Analizinin Faydalarını Sürdürülebilir Kılmanın 5 Yolu

Data Analizinin Faydalarını Sürdürülebilir Kılmanın 5 Yolu
Flat vector illustration of web analytics information and development website statistic - vector illustration
0

Hepimizin bildiği gibi data analizi birçok yerde kullanılan bir yöntem ama işin daha önemli kısmı ise bunu avantaja çevirecek şekilde kullanmaktan geçtiği. Şimdi sizlere şirketlerin kullandığı en etkili 5 stratejik yöntemi paylaşacağım.

Analizlerinizi bir sır olarak tutun

Yapması kolay olmasada analizlerinizin gizli tutulması gerek ve bu işe şirketin içinde bulunan ve analiz bölümünde çalışan kişilerden başlamak gerekir. Unutulmamalıdır ki şirketi uçuran da batıran da doğru analiz bölümdür.

Başka bir strateji ise hangi bilgilerin bir sır olarak tutulması gerektiği ve hangilerinin pazarlama stratejisi olarak kullanılması veya satılması gerektiğine karar vermekte yatıyor.

Bu stratejiyi WallMart 90’larda kullandı ve başarılı da oldu. Müşteri kitlesinin neye ihtiyacı olduğunu ve kendisinden ne alanlarda ürünler istediğini analiz eden ve data toplayan WalMart bu bilgileri yıllarca bir sır olarak tutu ve başarılı oldu. Verileri paylaştığı zaman ise rakiplerin o veriler ile yapabilecek güçleri çoktan bitmişti bile.

Analizleri hemen uygula ve rakiplerinin önüne geç

70’ler endüstri sektörünün önemli bir alanını kaplayan trafo şirketlerinin birçoğunun kapanmasına veya küçülmesine sebep oldu. Sebebi ise rakiplerden birinin müşterilerinin ne istediğini analiz eden bir araştırma yapması ve bu analizler çerçevesinde pazarı yeniden şekillendirmesiydi.

Bununla birlikte bu şirket pazarın birçok müşterisini ya kendine çekti ya da rakiplerini de değişime zorladı. Ama ilk kendisi başladığı için payın büyük bir kısmını da almış oldu.

Analizlerinizi, doğru problemlerin çözümüne yönelik yapın

En önemli ve faydalı analiz, sorunların açık olduğu alanlara yönelik yapılanıdır. Böylece hem az harcama yapmış hem de daha kazanç sağlayacağınız bir adım atmış olursunuz.

Ama bunu yaparken dikkat etmeniz gereken şey ise bundan rakiplerinizin haberinin olmaması gerektiğidir. Eğer kendileri analizler sonucu çözdüğünüz problemden dolayı bir kazanç sağladığınızı görürse bu yönü hemen kemirmeye başlarlar ve onlar sizin aksinize açık ve küçük olan problemden değil de en büyüğünden başlarlar.

Bazen dataların kontrolünün analizlerin kontrolünden daha önemli olduğunu unutmayın

Bu yolun nasıl etkili olabileciğini size havayolu endüstrisinden bir örnekle açıklayacağım.

90’larda Amerikan Airlines şirketi çalışanlarının çalışma saatlerine yönelik bir program yaptı ve bu program ile rakipleri ile karşılaştırıldığında en düşük maliyete sahip havayolu şirketi olma özelliğine sahip oldu.

Daha önemlisi ise  bu program nasıl yaptığını gösteren algoritmayı pazara sundu ve bundan da büyük kar elde etti. Ama algoritmayı satarken dataların önemli bir kısmını gizli tutu ve piyasaya sunmadı. Böylece hem rakiplerinden para kazanmış oldu hemde her zman bir adın önlerinde oldu.

Veriye dayalı bir kuruluş olun

Yıllardır analizler üzerinden sayısız küçük projelerin yürütüldüğü birçok şirketin varolduğunu hepimiz biliyoruz. Ayrıca çoğunun, bir çok projesinde veriye dayalı bir yaklaşım sergileyerek hareket ettiği de açıktır.

FedEx ve IBM gibi şirketler  bu yöntemi sürdürülebilir kılan ve bunda başarılı olan bazı şirketlerin başında gelmektedirler. Bu iki şirket  birçok önemli kararı veriye dayalı bir yöntem sergileyerek başarılı sonuçlar elde etmiştir.

Amzon’un kurucusu ve CEO’su olan Jeff Bezos’un söylediklerine baktığımızda hemen hemen bütün gelişmiş teknoloji, sistem ve verilerden yararlanarak bu noktaya geldiklerini ve bunu ilerlettikerini söyleyebiliriz.

Bezos’un söylediklerinden yola çıkarak:  Deneyimleme, verileri elde etme ve kulanma, analiz şirketlerin birleştirmesi gereken yöntemler olarak göz önünde bulundurulmalıdır.

Datalarınıza sahip çıkın, onları analiz edin ve daha fazla kazanın.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir